Wycena gruntów gminnych

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Gmina posiada zbiorczą wartość gruntów - są to w większości drogi gminne i grunty pod użytkowanie. RIO w zaleceniach napisało, że należy zrobić nową wycenę każdej działki. Jest to bardzo kosztowne. Jaki istnieje inny sposób wyceny gruntów? Czy konieczna jest wycena każdej działki (900)?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Szczegółowy zakres informacji objętych ewidencją gruntów i budynków oraz zakres informacji objętych rejestrem cen i wartości nieruchomości określa rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. Nr 38, poz. 454). 

Przepis § 60 ust. 1 pkt 5 stanowi, że do danych ewidencyjnych dotyczących działki ewidencyjnej zalicza się wartość działki ewidencyjnej oraz datę określenia tej wartości. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia, wartość tę, jako wartość katastralną nieruchomości lub jej części, należy ustalić na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 zpóźn. zm.), tj. zgodnie z działem IV tej ustawy. 

Zgodnie z art. 161 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami wartość katastralną nieruchomości ustala się na podstawie oszacowania nieruchomości reprezentatywnych dla poszczególnych rodzajów nieruchomości na obszarze danej gminy. Do ustalania wartości tych nieruchomości stosuje się przepisy rozdziału 1 działu IV tej ustawy. Wartość nieruchomości reprezentatywnych określa się z wykorzystaniem cen transakcyjnych nieruchomości na obszarze gminy, a w przypadku braku dostatecznej liczby transakcji, na obszarze gmin sąsiadujących.

Czynności szacowania nieruchomości reprezentatywnych w celu ustalenia wartości katastralnej, a także w celu sporządzenia map taksacyjnych i tabel taksacyjnych, wykonują rzeczoznawcy majątkowi (ust. 3).

Wyżej powołane przepisy nie przewidują możliwości ustalenia zbiorczej wartości dla wielu nieruchomości. Można jedynie próbować dokonać wyceny poszczególnych nieruchomości, a następnie dokonując uśrednienia ceny m2 gruntu ustalić wartość poszczególnych działek ewidencyjnych wchodzących w skład danej nieruchomości (nieruchomość może składać się z jednej lub wielu działek ewidencyjnych). Musiałby to zrobić jednak rzeczoznawca majątkowy.

ROLA RZECZOZNAWCÓW MAJĄTKOWYCH

Czynności szacowania nieruchomości reprezentatywnych w celu ustalenia wartości katastralnej, a także w celu sporządzenia map taksacyjnych i tabel taksacyjnych, wykonują rzeczoznawcy majątkowi.

Sławomir Pyźlak

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa