Prowadzenie gospodarstwa warunkiem wliczenia okresów pracy do stażu pracy

PRAWO PRACY - SAS 11 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA:

Czy pracownikowi urzędu gminy można doliczyć do lat pracy pracę w gospodarstwie rodziców, w okresach od 15 grudnia 1973 r. do 31 sierpnia 1974 r. oraz od 1 czerwca 1980 r. do 12 stycznia 1982 r., którego to gospodarstwa obecnie nie prowadzi,zaś postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku otrzymał 3/44 jego części?Posiada również zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego, iż w wymienionych okresach rodzice posiadali gospodarstwo rolne, przedstawił także zeznania dwóch świadków, iż pracował w gospodarstwie rodziców w podanych okresach. - w załączeniu ww. postanowienie sądu:

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W przedstawionym stanie faktycznym nie jest możliwe doliczenie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy. 

Z zaprezentowanych okoliczności wynika, że wnioskodawca pracował w gospodarstwie rodziców w okresach od 15 grudnia 1973 roku do 31 sierpnia 1974 roku oraz od 1 czerwca 1980 roku do 12 stycznia 1982 roku. W związku z powyższym ewentualne zastosowanie może znaleźć art. 1 pkt 2 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Zgodnie z tym przepisem do stażu wlicza się pracownikowi także przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem. 

Nie ulega wątpliwości, że w niniejszym przypadku okresy pracy pracownika w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców przypadają przed dniem 1 stycznia 1983 roku. Należy jednakże zaznaczyć, że ustawodawca wymaga dodatkowo, aby wspomniane okresy pracy poprzedzały objęcie gospodarstwa i prowadzenie go osobiście lub wraz ze współmałżonkiem. Tymczasem z przedstawionego stanu wynika, że pracownik nie objął gospodarstwa i nie prowadzi go ani osobiście, ani ze współmałżonkiem. Nabył on jedynie część spadku wyrażoną w części ułamkowej tego gospodarstwa rolnego. Nabycia spadku w części ułamkowej nie należy jednakże utożsamiać z objęciem gospodarstwa rolnego, jako zorganizowanej całości przeznaczonej do prowadzenia działalności rolniczej, również w rozumieniu art. 553 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. 

Niezależnie zresztą od oceny konsekwencji prawnych ww. nabycia spadku, ustawa wymaga jednoznacznie rozpoczęcia prowadzenia działalności, polegającej na prowadzeniu gospodarstwa rolnego. 

Z przedstawionych informacji wynika wprost, że wnioskodawca nie prowadzi gospodarstwa, w związku z czym nie można uznać, że spełniona została przesłanka z powołanego art. 1 pkt 2 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. Nr 54, poz. 310)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa