Kogo zaliczamy do osób wykonujących czynność w postępowaniu?

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 11 / 2011

Osoby wykonujące czynność w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego są zobowiązane, pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, do złożenia pisemnego oświadczenia o braku podstaw do wyłączenia ich z udziału w postępowaniu.

Osoby wykonujące czynność w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podlegają obligatoryjnemu wyłączeniu z udziału w procedurze wyboru wykonawcy, jeżeli:

  • ubiegają się o udzielenie tego zamówienia;
  • pozostają w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub są związane z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli z wykonawcą, jego zastępcą prawnym lub członkami organów zarządzających lub organów nadzorczych wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia;
  • przed upływem 3 lat od dnia wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia pozostawały w stosunku pracy lub zlecenia z wykonawcą lub były członkami organów zarządzających lub organów nadzorczych wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia;
  • pozostają z wykonawcą w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości, co do bezstronności tych osób;
  • zostały prawomocnie skazane za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Oświadczenie o braku lub istnieniu podstaw do wyłączenia osoby wykonującej czynność w postępowaniu o zamówienie publiczne składa się na druku ZP-1, którego wzór stanowi załącznik do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2010 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz. U. z 2010 r. Nr 223 poz. 1458). 

Zarówno wskazane rozporządzenie, jak i przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, nie definiują jednak, jakie czynności kwalifikują się do uznania, że osoba je wykonująca musi złożyć oświadczenie, o którym mowa w art. 17 wskazanej ustawy.

Przykładowo zamawiający często zadają pytanie czy pracownik, który jedynie przyjmuje oferty (np. sekretarka) i odnotowuje fakt ich złożenia do zamawiającego w danej dacie i o danej godzinie, zobowiązany jest składać oświadczenie jako osoba wykonująca czynność w postępowaniu o zamówienie publiczne.

W mojej ocenie oświadczenie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 muszą składać osoby, które wykonują czynności i podejmują decyzje mogące mieć bezpośredni wpływ na wynik, jak i na przebieg postępowania przy dochowaniu należytej staranności w ich wykonaniu. 

Uwzględniając powyższe przyjęcie oferty nie mieści się w zakresie czynności, który zobowiązywałby osoby wykonujące taką czynność do złożenia oświadczenia wskazanego w art. 17 ustawy Prawo zamówień publicznych. Nie należy bowiem utożsamiać czynności, takich jak np. przyjęcie oferty, wysłanie pism do wykonawców lub zamieszczenie ogłoszenia o postępowaniu na stronie internetowej zamawiającego czy przesłanie do publikacji w Biuletynie Zamówień Publicznych, a nawet kontrasygnowanie wysokości środków zarezerwowanych w budżecie instytucji na realizację zamówienia z czynnościami wpływającymi na decyzje podejmowane w trakcie prowadzenia procedury udzielenia zamówienia publicznego, a dotyczącymi np. opracowania czy zaopiniowania wzoru (projektu) umowy przez radcę prawnego działającego na rzecz zamawiającego, sporządzenia odpowiedzi na pytania do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, sporządzenia opinii nt. zgodności złożonych ofert z wymogami zamawiającego, Wykonanie tego rodzaju czynności wymaga od osób je realizujących złożenia oświadczenia wskazanego w art. 17 ustawy PZP.

Marek Okniński

Podstawa prawna: 
– Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.),

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa