Przegląd legislacyjny

PRZEGLĄD LEGISLACYJNY - SAS 6 / 2013

BEZPIECZEŃSTWO MORSKIE - OBOWIĄZUJE OD 25 kwietnia 2013

Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim

(Dz.U. z 2011 r. Nr 228, poz. 1368 ze zm.)

Ustawa reguluje sprawy bezpieczeństwa morskiego w zakresie budowy statku, jego stałych urządzeń i wyposażenia, inspekcji statku, kwalifikacji i składu załogi statku, bezpiecznego uprawiania żeglugi morskiej oraz ratowania życia na morzu.

 

ŚRODKI OCHRONY ROŚLIN  - OBOWIĄZUJE OD 27 kwietnia 2013

Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin 

(Dz.U. z 2013 r., poz. 455) 

Ustawa reguluje zadania i właściwość organów administracji publicznej oraz jednostek organizacyjnych w zakresie wykonania przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony oraz przepisów Unii Europejskiej wydanych na podstawie przepisów tego rozporządzenia, w szczególności w sprawach zezwoleń i pozwoleń w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu. Ponadto ustawa określa (w zakresie nieuregulowanym ww. rozporządzeniem) zasady:

a) wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu,
b) stosowania środków ochrony roślin,
c) potwierdzania sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin,
d) prowadzenia integrowanej produkcji roślin,
e) prowadzenia szkoleń w zakresie środków ochrony roślin,
f) gromadzenia informacji o zatruciach środkami ochrony roślin.

 

TERMINY ZAPŁATY W TRANSAKCJACH - OBOWIĄZUJE OD 28 kwietnia 2013

Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

(Dz.U. z 2013 r., poz. 403)

Ustawa określa szczególne uprawnienia wierzyciela i obowiązki dłużnika w związku z terminami zapłaty w transakcjach handlowych. Przepisy ustawy stosuje się do transakcji handlowych, których wyłącznymi stronami są:

1) przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej;
2) podmioty prowadzące działalność, o której mowa w art. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej;
3) podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych;
4) osoby wykonujące wolny zawód;
5) oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych;
6) zagraniczni przedsiębiorcy, prowadzący przedsiębiorstwa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
7) przedsiębiorcy z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej.

 

OPŁATY KONSULARNE - OBOWIĄZUJE OD 1 MAJA 2013

Rozporządzenie Ministra Spraw Zagranicznych z dnia kwietnia 2013 r. w sprawie opłat konsularnych

(Dz.U. z 2013 r., poz. 522)

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2002 r. Nr 215, poz. 1823, z późn. zm.) i określa wysokość, zasady pobierania opłat konsularnych oraz zasady udzielania ulg i zwolnień, a także zasady zwrotu wydatków poniesionych 
w związku z wykonaniem czynności konsularnych oraz rodzaje czynności podlegających opłacie. W załączniku do rozporządzenia określono taryfę opłat konsularnych zawierającą rodzaje czynności konsularnych podlegających opłacie i wysokość opłat za te czynności.

 

PRZEDSZKOLA PUBLICZNE - OBOWIĄZUJE OD 8 MAJA 2013

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach

(Dz.U. z 2013 r., poz. 532) 

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Zgodnie z § 1 tego aktu publiczne przedszkola i oddziały przedszkolne zorganizowane w szkołach, podstawowych szkoły i placówki udzielają uczniom uczęszczającym do przedszkoli, szkół i placówek, ich rodzicom oraz nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej i organizują tę pomoc na zasadach określonych w rozporządzeniu. Stosownie do treści § 3 rozporządzenia pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w przedszkolu, szkole i placówce polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, wynikających w szczególności:

  • z niepełnosprawności;
  • z niedostosowania społecznego;
  • z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
  • ze szczególnych uzdolnień;
  • ze specyficznych trudności w uczeniu się;
  • z zaburzeń komunikacji językowej;
  • z choroby przewlekłej;
  • z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
  • z niepowodzeń edukacyjnych;
  • z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi;
  • z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.

 

POMOC SPOŁECZNA - OBOWIĄZUJE OD 11 MAJA 2013

Ustawa z dnia 22 lutego 2013 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw

(Dz.U. z 2013 r. poz. 509) 

Celem nowelizacji jest doprecyzowanie i uaktualnienie rozwiązań funkcjonujących w ustawie o pomocy społecznej oraz wprowadzenie nowych przepisów usprawniających udzielanie pomocy społecznej osobom potrzebującym. Zmiany mają przede wszystkim charakter porządkujący, w związku z koniecznością zachowania spójności z innymi obowiązującymi ustawami.

 

GMINY POSZKODOWANE W WYNIKU DZIAŁANIA ŻYWIOŁU - OBOWIĄZUJE OD 17 MAJA 2013

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 maja 2013 r. w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu od lutego do marca, w lipcu, we wrześniu i od listopada do grudnia 2011 r. oraz od stycznia do marca i od maja do października 2012 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych

(Dz.U. z 2013 r., poz. 570) 

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 2 ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz.U. Nr 84, poz. 906 z późn. zm.) i określa gminy, w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania powodzi, silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce od lutego do marca, w lipcu, we wrześniu i od listopada do grudnia 2011 r. oraz od stycznia do marca i od maja do października 2012 r., określa załącznik do rozporządzenia. Czas obowiązywania aktu określono na 24 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.

 

WALORYZACJA RENT I EMERYTUR - OBOWIĄZUJE OD 20 MAJA 2013

Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 15 maja 2013 r.  w sprawie wskaźnika rocznej waloryzacji 

(M.P. Nr 2013, poz. 394)

Na podstawie art. 40c ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.) ogłoszono, że wskaźnik rocznej waloryzacji składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach konta ubezpieczonego wynosi 106,27.

 

POMOC DLA LIKWIDOWANYCH KOPALNI - OBOWIĄZUJE OD 21 MAJA 2013

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na cele z zakresu ochrony środowiska wynikające z zamknięcia jednostek produkcyjnych węgla

(Dz.U. z 2013 r., poz. 580) 

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 400a ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) i określa szczegółowe warunki udzielania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pomocy publicznej, na podstawie ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, na cele z zakresu ochrony środowiska wynikające z zamknięcia jednostek produkcyjnych węgla.

 

OCHRONA GRUNTÓW ROLNYCH I LEŚNYCH - OBOWIĄZUJE OD 26 MAJA 2013

Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych

(Dz.U. z 2013 r. poz. 503)

Podstawową zmianą jest doprecyzowanie kręgu stron w postępowaniu w przedmiocie wyrażenia zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, uregulowanego w art. 7 ust. 2 ustawy. Zgodnie z brzmieniem ustępu 3 art. 7 ustawy, podmiotem uprawnionym do wystąpienia z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów jest jedynie wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Niemniej jednak w orzecznictwie sądów administracyjnych pojawiły się poglądy przyznające legitymację procesową w tym postępowaniu również właścicielom i użytkownikom wieczystym gruntów objętych wnioskiem o zmianę przeznaczenia. Na tym tle doszło do rozbieżności orzeczniczych. Przykładowo w wyroku z dnia 29 lutego 2008 roku, sygn. akt IV SA/Wa 2/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że stronami postępowania w sprawie, która dotyczy wniosku o zmianę przeznaczenia gruntów w związku z przystąpieniem do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest tylko gmina, która z takim wnioskiem wystąpiła, natomiast w wyroku z dnia 6 listopada 2009 roku, sygn. akt IV SA/Wa 1407/09. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że decyzja w przedmiocie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze związana jest z wykonywaniem własności nieruchomości, w związku z czym stwierdzić należy, że stronami w rozpoznawanej sprawie byli także wszyscy właściciele (wieczyści użytkownicy) działek wchodzących w skład spornego obszaru. Analogiczne rozbieżności pojawiły się również w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. 
Ponadto, proponowana zmiana ma na celu zapewnienie samorządom gminnym płynnej i bezkolizyjnej realizacji polityki przestrzennej na szczeblu gminy, a także uzupełnia lukę prawną w przedmiocie należności stanowiących dochód budżetu województwa w postaci odsetek bankowych i odsetek z tytułu nieterminowych wpłat należności oraz opłat związanych z wyłączaniem gruntów rolnych z produkcji (art. 22b ust. 1 ustawy).

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2012 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy 

(Dz.U. z 2012 r., poz. 1299) 

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.) i określa tryb rejestracji i sposób prowadzenia rejestru bezrobotnych i poszukujących pracy, zakresy informacji niezbędnych do rejestracji oraz informacji gromadzonych o osobach zarejestrowanych, a także dokumenty niezbędne do ustalenia statusu i uprawnień rejestrowanych osób oraz treść oświadczenia o prawdziwości danych składanego przez bezrobotnego lub poszukującego pracy pod rygorem odpowiedzialności karnej.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

 

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa