Zwrot kosztów przejazdu pracownikom socjalnym

PRAWO PRACY - SAS 8 / 2011

PYTANIE INSPEKTORA DS. KANCELARYJNO-KADROWYCH:

Czy opiekunowie miejsko-gminnego ośrodka pomocy społecznej winni otrzymywać dodatkową gratyfikację za dojazd do miejsc zamieszkania osób starszych lub niepełnosprawnych w celu wykonywania usług opiekuńczych na terenie tut. gminy - odległych np. o 6 km od siedziby ośrodka? Sposób dotarcia do środowisk opiekuńczych jest uzależniony od miejsca ich położenia, tj.: pieszo oraz własnym, służbowym lub publicznym – liniowym środkiem transportu. Opiekunowie wykonują ww. rodzaj pracy od poniedziałku do piątku u kilku podopiecznych, co wymaga od nich konieczności przemieszczania się do środowisk wskazanych w kartach pracy. Czynności te wykonywane są zatem w ich czasie pracy. Jednocześnie nadmieniam, że w zawartych z opiekunami umowach o pracę określone jest miejsce wykonywania pacy jako środowiska opiekuńcze na terenie miasta i gminy. Wobec powyższego, o ile w umowie określono miejsce wykonywania pracy: środowiska opiekuńcze na terenie miasta i gminy - czy zachodzi konieczność dodatkowej rekompensaty za ww. pracę, a jeśli tak proszę o wskazanie w jakiej formie.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA: 

Przepis art. 121 ust. 3a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) stanowi, że pracownikowi socjalnemu zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, do którego podstawowych obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, w tym przeprowadzanie rodzinnych wywiadów środowiskowych poza siedzibą jednostki, przysługuje wypłacany co miesiąc dodatek do wynagrodzenia w wysokości 250 zł. W przypadku zatrudnienia w mniejszym wymiarze czasu pracy dodatek przysługuje w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy.

Niezależnie od powyższego dodatku, pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy (ust. 3c).

Miejscem pracy pracowników socjalnych jest siedziba jednostki, w której są oni zatrudnieni, tj. – Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, praca zaś jest wykonywana w miejscu zamieszkania poszczególnych podopiecznych tej jednostki. 

Z wyżej powołanego przepisu wynika zatem jednoznacznie, że pracownikom socjalnym należy się zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez nich czynności zawodowych, jeżeli pracodawca nie zapewnia im służbowych środków transportu. Zwrot ten może być dokonany poprzez zwrot kosztów zakupu biletów w środkach transportu zbiorowego, bądź poprzez przyznanie tym pracownikom stosownych ryczałtów na używanie samochodów prywatnych do celów służbowych. W drugim przypadku zastosowanie znajduje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. Nr 27, poz. 271 z późn. zm.). 

W tym celu pracodawca powinien zawrzeć stosowne umowy cywilno-prawne z poszczególnymi pracownikami socjalnymi, którzy używają własnych samochodów do celów służbowych (dojeżdżają nimi do podopiecznych). Zgodnie z interpretacją podatkową Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 lipca 2008 r., znak: IBPB2/415-705/08/MK, ryczałt ten jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych.

KIEDY ZWROT:

Pracownikom socjalnym należy się zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez nich czynności zawodowych, jeżeli pracodawca nie zapewnia im służbowych środków transportu.

Sławomir Pyźlak

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa