Rozkład czasu pracy urzędu

PRAWO PRACY - SAS 8 / 2011

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Urząd pracuje 5 dni w tygodniu w godzinach: poniedziałek 9:00 - 17:00, w pozostałe dni 7:00 - 15:00. Czy taki rozkład czasu nie narusza tzw. doby pracowniczej unormowanej w Kp w art. 128? Czy praca we wtorek od godz. 7:00 nie stanowi dwóch nadgodzin poniedziałkowych? Wprowadzając taki rozkład pracy w urzędzie kierowaliśmy się potrzebami petentów, którzy dzięki temu mogą załatwić sprawy po godz. 15:00. Proszę o interpretację, czy jest to zgodne z przepisami prawa?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W przedstawionym opisie sytuacyjnym wszystko jest zgodne z obowiązującymi przepisami Kodeksu pracy. I tak:

  • zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy – warunek ten jest spełniony;
  • zgodnie z Art. 132 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku – warunek ten jest spełniony;
  • nie można mówić o godzinach nadliczbowych, ponieważ zgodnie z art. 151 § 1 Kodeksu pracy za pracę w godzinach nadliczbowych uważa się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy – czas pracy pracowników nie przekracza 8 godzin na dobę, 40 godzin w tygodniu i każdy pracownik ma zapewnione ponad 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Warto jeszcze tutaj przytoczyć art. 135 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 1 miesiąca., jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją (tzw. zastosowanie systemu równoważnego czasu pracy). W tym przypadku przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy (1 miesiąc) może być przedłużony, nie więcej jednak niż do 3 miesięcy.

Reasumując - przedstawiony rozkład czasu pracy w gminie nie narusza unormowań zawartych w art. 128 Kodeksu pracy

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Dział szósty „Czas Pracy” ustawy Kodeks pracy (t. j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późniejszymi zmianami 
– stan prawny 12 stycznia 2011 r.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa