Wniosek o ukaranie za niedbałe wykonywanie obowiązków w budownictwie

POWIATOWA ADMINISTRACJA ZESPOLONA - SAS 9 / 2011

Przepis art. 95 Prawa budowlanego zawiera katalog przesłanek odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Odpowiedzialności takiej podlegają osoby wykonujące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, które m. in. dopuściły się występków lub wykroczeń, określonych ustawą, zostały ukarane w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, wskutek rażących błędów lub zaniedbań spowodowały zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska albo znaczne szkody materialne oraz uchylają się od podjęcia nadzoru autorskiego lub wykonują niedbale obowiązki wynikające z pełnienia tego nadzoru. Taką podstawą jest także niespełnienie lub niedbałe spełnianie obowiązków. Pojęcie niedbałości w wykonywaniu obowiązków jest także przedmiotem rozważań sądów administracyjnych. Jak zauważył Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) w wyroku z dnia 17 marca 2011 r., sygn. akt II GSK 441/10 „Niedbale coś wykonywać, to tyle, co robić coś niestarannie, lekceważąco, nonszalancko”, które to pojęcie należy odróżnić od pojęcia „nierzetelności”, które oznacza „robić coś w sposób niebudzący zaufania, niedotrzymując zobowiązań, a także niezgodnie z prawdą”.

Zgodnie z art. 97 Prawa budowlanego postępowanie w sprawie odpowiedzialności zawodowej w budownictwie wszczyna się na wniosek organu nadzoru budowlanego, właściwego dla miejsca popełnienia czynu lub stwierdzającego popełnienie czynu, złożony po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego (wniosek powinien zawierać określenie zarzucanego czynu, uzasadnienie faktyczne i prawne oraz wskazanie dowodów).

KARY

Stosownie zaś do treści art. 96 ww. ustawy popełnienie czynów powodujących odpowiedzialność zawodową w budownictwie jest zagrożone następującymi karami:

  • upomnieniem;
  • upomnieniem z jednoczesnym nałożeniem obowiązku złożenia, w wyznaczonym terminie, egzaminu zawodowego;
  • zakazem wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie, na okres od roku do 5 lat, połączonym z obowiązkiem złożenia, w wyznaczonym terminie, egzaminu zawodowego.

Zakaz wykonywania samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie może być orzeczony również w stosunku do osoby, która:

  • pomimo dwukrotnego upomnienia ponownie dopuściła się czynu, powodującego odpowiedzialność zawodową;
  • uchyla się od złożenia nakazanego egzaminu.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa