Wykonawca uchyla się od zawarcia umowy

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 10 / 2015

W sytuacji, gdy uchylanie się od zawarcia umowy występuje w przypadku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, ustawodawca przewidział środki, jakie może podjąć zamawiający w celu zminimalizowania ryzyka podejmowania tego rodzaju działań przez wykonawców składający, oferty przetargowe.

Przez uchylenie się od zawarcia umowy należy rozumieć bezpodstawną odmowę jej zawarcia. Za odmowę podpisania umowy uznać można tylko oświadczenie woli wykonawcy zawierające negatywne stanowisko w przedmiocie zaproszenia go przez zamawiającego i ewentualnie takie działanie skarżącego, z którego wynikałaby dla zamawiającego informacja, iż takiego rodzaju oświadczenie woli skarżący rzeczywiście złożył. Odmowa podpisania umowy jest tożsama ze stanowiskiem podjętym świadomie przez wykonawcę i przekazanym do wiadomości zamawiającego (patrz: wyrok Sądu Najwyższego z 9 maja 2001 r. sygn. akt II CKN 440/00).


CO MOŻE ZROBIĆ ZAMAWIAJĄCY, GDY WYKONAWCA UCHYLA SIĘ OD ZAWARCIA UMOWY?

Możliwości zamawiającego uzależnione są od ilości ofert złożonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. 
W sytuacji, gdy została złożona więcej niż jedna oferta, zamawiający może wybrać ofertę najkorzystniejszą spośród pozostałych ofert, jednak już bez przeprowadzania ich ponownego badania i oceny. Natomiast, jeżeli w danym postępowaniu została złożona tylko jedna oferta, to wtedy zamawiający powinien unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.
Ponadto ustawodawca przewidział konsekwencje dla nierzetelnego wykonawcy polegające np. na utracie wniesionego wadium przetargowego.
Jeżeli wykonawca odmówi zawarcia umowy, wówczas zamawiający ma obowiązek przygotowania ponownego zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty i rozesłania go wszystkim wykonawcom biorącym udział w postępowaniu.
Z unieważnieniem postępowania o zamówienie publiczne z powodu odmowy podpisania umowy przez wybranego wykonawcę możemy mieć do czynienia wówczas, gdy zajdą okoliczności wskazane w art. 93 ust. 1 Prawa zamówień publicznych – np. gdy cena kolejnej oferty jest wyższa niż możliwości finansowe zamawiającego.

Marek Okniński

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa