PRZEGLĄD LEGISLACYJNY / SAS 12/2015

Dz.U. z 2015 r. poz. 1339, 1477, 1485, 1582, 1590, 1618

KONTROLA PROWADZONA PRZEZ WOJEWODĘ

Od 10 października 2015 r. obowiązuje rozporządzenie z 21 sierpnia 2015 r. w sprawie przeprowadzania kontroli przez wojewodę oraz wzoru legitymacji uprawniającej do przeprowadzania kontroli (Dz.U. z 2015 r. poz. 1477).

Rozporządzenie wydano na podstawie art. 197f ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 332, 1045 i 1199) i określa:

1)  organizację i tryb przeprowadzania przez wojewodę kontroli:
a)  realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny, pieczy zastępczej, usamodzielnień pełnoletnich wychowanków i adopcji wykonywanych przez:
–    jednostki samorządu terytorialnego,
–    jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
b)  zgodności zatrudniania pracowników jednostek organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej z wymaganymi kwalifikacjami;
2)  wzór legitymacji uprawniającej do przeprowadzania kontroli.

 

PRAWO O ZGROMADZENIACH

Od 14 października 2015 r. obowiązuje ustawa z 24 lipca 2015 r. Prawo o zgromadzeniach (Dz.U. z 2015 r. poz. 1485).

Ustawa reguluje zasady i tryb organizowania, odbywania oraz rozwiązywania zgromadzeń, przy czym przepisów ustawy nie stosuje się do zgromadzeń:
1)    organizowanych przez organy władzy publicznej;
2)    odbywanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych.

Zasadniczym celem uchwalenia nowej ustawy było kompleksowe i spójne uregulowanie zasad i trybu organizowania oraz odbywania zgromadzeń, ze szczególnym uwzględnieniem standardów konstytucyjnych, a także międzynarodowych, w tym praw gwarantowanych przez Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (Dz.U. z 1993 r. Nr 61, poz. 284).

W ustawie zostały wymienione następujące przesłanki, których zaistnienie prowadziłoby do rozwiązania takiego zgromadzenia:

1)    przebieg zgromadzenia zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach;
2)    przebieg zgromadzenia powoduje poważne zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku publicznego;
3)    zgromadzenie powoduje istotne zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego na drogach publicznych lub takie utrudnienia dla ruchu drogowego, które stanowią istotne zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego na drogach publicznych;
4)    zgromadzenie narusza przepisy ustawy lub przepisy karne;
5)    zgromadzenie zakłóca przebieg innych zgromadzeń zgłaszanych w trybie zwykłym lub uproszczonym.
Zadania w zakresie postępowania w sprawach dotyczących zgromadzeń należą do zadań zleconych gminy, na obszarze której organizowane jest zgromadzenie.

 

WSPIERANIE BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO

Od 25 października 2015 r. obowiązuje ustawa z 10 września 2015 r.o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1582).

Podstawowym celem nowelizacji jest określenie takich podstaw prawnych, które będą umożliwiały będą rozpoczęcie realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego, w formie preferencyjnych kredytów i gwarancji nabycia emisji obligacji udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Założono, że instrumentem wsparcia nowych przedsięwzięć będzie preferencyjny kredyt i gwarancja nabycia emisji obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

 

NOWELIZACJA „SPECUSTAWY DROGOWEJ”

Od 27 października 2015 r. obowiązuje ustawa z 5 sierpnia 2015 r.o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1590).

Nowelizacja została przygotowana ze względu na konieczność zapewnienia sprawnej realizacji inwestycji drogowych w zakresie dróg publicznych, poprzez doprecyzowanie istniejących przepisów oraz dodanie nowych. W związku z wątpliwościami, czy starosta wydając decyzje ZRID oraz decyzje o odszkodowaniu na podstawie specustawy działa jako organ wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej, zaproponowano zmianę art. 11a ust. 1.

 

PRAWO ENERGETYCZNE

Od 30 października 2015 r. obowiązuje ustawa z 11 września 2015 r.o zmianie ustawy
Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1618).

Nowelizacja ma na celu zapewnienie stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
nr 1227/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii.

 

 

ORGANIZACJE POŻYTKU PUBLICZNEGO I WOLONTARIAT

Od 9 listopada 2015 r. obowiązuje ustawa z 5 sierpnia 2015 r.o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach (Dz.U. z 2015 r., poz. 1339).

Jak wskazali projektodawcy w uzasadnieniu, nowelizacja ma na celu uporządkowanie i usystematyzowanie regulacji w zakresie współpracy finansowej organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi, przede wszystkim w obszarze ogłaszania otwartych konkursów ofert, zlecania zadań publicznych, w tym z wykorzystaniem tzw. regrantingu, a także podzlecania ich określonej części innym podmiotom oraz w zakresie współpracy pozafinansowej. Dotyczy to w szczególności tworzenia i uchwalania rocznych i wieloletnich programów współpracy, nie tylko na poziomie administracji samorządowej, ale także rządowej oraz tworzenia i funkcjonowania rad działalności pożytku publicznego.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa