Orzecznictwo

ORZECZNICTWO - SAS 6/2012

Negatywne rozpatrzenie wniosku o udzielenie osobie niepełnosprawnej, bezrobotnej, jednorazowych środków z PFRON na podjęcie działalności gospodarczej, następuje w formie decyzji administracyjnej.

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 maja 2012 r., sygn. akt II GPS 1/12

Uchwała: „Negatywne rozpatrzenie wniosku o udzielenie osobie niepełnosprawnej, bezrobotnej, jednorazowych środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej, na podstawie art. 12a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 ze zm.) w trybie przewidzianym w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (Dz. U. Nr 194, poz. 1403 ze zm.) następuje
w formie decyzji administracyjnej.”

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

KRS można uzyskać za pośrednictwem Internetu

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 6/2012

Zamawiający ma prawo wymagać od wykonawców, ubiegających się o uzyskanie zamówienia, aby przedstawili aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Wykonawca, zgodnie ze znowelizowanym stanem prawnym, może przedstawić odpis pobrany z internetowej strony Centralnej Informacji KRS. Nadal jednak przedkładany dokument musi zostać potwierdzony za zgodność z oryginałem

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.. U. z 2009 r. Nr 226 poz. 1817), umożliwia zamawiającemu żądanie od wykonawców odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.

Odpisu z KRS-u zamawiający żąda w celu potwierdzenia, że wykonawca nie podlega wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w okolicznościach wskazanych w art. 24 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.Odpis z KRS-u, stosownie do postanowień zawartych w wyżej wskazanym Rozporządzeniu, musi być wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert przetargowych. Zgodnie z § 6 ust. 1 wskazanego Rozporządzenia, dokumenty z KRS-u powinny być składane w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę.

ODPIS KRS MOŻNA UZYSKAĆ ZA POŚREDNICTWEM INTERNETU

Realizując wymogi nałożone ustawą z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186 z późn. zm.) Minister Sprawiedliwości utworzył Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego. 

Zadaniem Centralnej Informacji KRS jest między innymi:

  • prowadzenie zbioru informacji zawartych w KRS oraz elektronicznego katalogu dokumentów spółek wpisanych do rejestru, 
  • udzielanie informacji z KRS oraz przechowywanie i udostępnianie kopii dokumentów nt. spółek wpisanych do KRS-u.

Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2012 r. nowelizacją ustawy o KRS:

  • Centralna Informacja o KRS zobowiązana jest bezpłatnie udostępniać, w ogólnopolskich sieciach teleinformatycznych, aktualne informacje o podmiotach wpisanych do KRS oraz listę dokumentów zawartych w rejestrze,
  • pobrane samodzielnie wydruki komputerowe aktualnych informacji o podmiotach wpisanych do KRS mają moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w KRS.

Cechy umożliwiające weryfikację danych zawartych w KRS określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz trybu i sposobu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego i wydawania kopii dokumentów z katalogu, a także struktury udostępnianych informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru oraz cech wydruków umożliwiających ich weryfikację z danymi w Rejestrze (Dz. U. z 2011 r. Nr 297 poz. 1760). Zgodnie z § 9 wskazanego Rozporządzenia cechy umożliwiające weryfikację KRS-u to:

  • adres strony internetowej, na której są zamieszczone aktualne informacje o podmiotach wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego,
  • forma graficzna zgodna z załącznikami określonymi w Rozporządzeniu,
  • identyfikator wydruku.

W związku z powyższym, wykonawcy startujący w przetargach o udzielenie zamówienia publicznego mają prawo przedkładać samodzielnie pobrane ze stron Centralnej Informacji KRS wydruki wpisu do rejestru i przedkładać je zamawiającym na potwierdzenie spełniania warunku udziału w przetargu. 

Katarzyna Pazdyka

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Dopuszczalność zmiany stron umowy o zamówienie publiczne

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA POWIATU:

Dotyczy: umowy „Przebudowa pomieszczeń w budynku po Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy” Czy w świetle przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych jest możliwe wprowadzenie do umowy trzeciej strony, będącej płatnikiem części należności? Nadmieniam, iż umowa została zawarta w wyniku przeprowadzonego postępowania w trybie przetargu nieograniczonego, a ww. możliwość zmiany nie została wymieniona w ogłoszeniu i SIWZ.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Ustawa Prawo zamówień publicznych nie zawiera zakazu zmiany płatnika należności ciążących na zamawiającym wobec wykonawcy, z którym w wyniku rozstrzygnięcia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego została podpisana umowa o jego wykonanie.

W art. 144 ust. 1 ustawa Prawo zamówień publicznych zawiera zakaz istotnych zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz określił warunki takiej zmiany. Wskazany przepis w praktyce oznacza, że zmiana umowy o zamówienie publiczne jest co do zasady zakazana. Wyjątkiem od zakazu wynikającego z art. 144 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych są dwie sytuacje. Po pierwsze, zakaz zmiany umowy dotyczy wyłącznie takiej zmiany, która stanowiłaby zmianę oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy. A contrario należy zauważyć, że możliwe jest dokonanie zmiany zawartej umowy, które nie prowadzą do zmiany postanowień zapisów oferty złożonej przez wykonawcę, z którym została zawarta umowa. 

Po drugie, dopuszczalna jest zmiana umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, jeżeli są spełnione łącznie obie przesłanki wskazane w art. 144 ust. 1 ustawy PZP tj. (1) gdy zamawiający przewidział możliwość dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówienie lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia i (2) określił warunki takiej zmiany.

Powyższe stanowisko wyrażone również w opiniach Urzędu Zamówień Publicznych oparte jest na orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS).
Przykładowo w wyroku z dnia 19 czerwca 2008 r. w sprawie C-454/06 Presse-text Nachrichtenagentur Europejski Trybunał Sprawiedliwości stwierdził między innymi, że zmiana zamówienia publicznego w czasie jego trwania może być uznana za istotną, jeżeli wprowadza ona warunki, które gdyby zostały ujęte w ramach pierwotnej procedury udzielenia zamówienia, umożliwiłyby dopuszczenie innych oferentów niż ci, którzy zostali pierwotnie dopuszczeni lub umożliwiłyby dopuszczenie innej oferty niż ta, która została pierwotnie dopuszczona. W konsekwencji uznać należy za dopuszczalne zmiany nieistotne rozumiane w ten sposób, że wiedza o ich wprowadzeniu do umowy na etapie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego nie wpłynęłaby na krąg podmiotów ubiegających się o to zamówienie czy też na wynik postępowania.

Zgodnie z opinią Urzędu Zamówień Publicznych wyrażoną przy uwzględnieniu orzecznictwa ETS zmiana umowy wywołana przyczynami zewnętrznymi, które w sposób obiektywny uzasadniają potrzebę tej zmiany, niepowodującą zachwiania równowagi ekonomicznej pomiędzy wykonawcą a zamawiającym, która nie prowadzi również do zachwiania pozycji konkurencyjnej wykonawcy w stosunku do innych wykonawców biorących udział w postępowaniu, jak też nie prowadzi do zmiany kręgu wykonawców zdolnych do wykonania zamówienia lub zainteresowanych udziałem w postępowaniu, może być uznana za zmianę nieistotną. W ocenie Urzędu Zamówień Publicznych ocena istotności zmiany umowy winna być dokonywana w odniesieniu do realiów danego przypadku, tj. zakresu, w jakim następuje zmiana warunków wykonania umowy, okoliczności stanowiących przyczynę zmiany umowy, wpływu zmiany umowy na pozycję wykonawcy w stosunku do pozycji zamawiającego, porównania sytuacji wykonawcy po zmianie warunków wykonania umowy w stosunku do sytuacji innych wykonawców biorących udział w postępowaniu, potencjalny wpływ zmiany warunków wykonania zamówienia na zwiększenie zainteresowania zamówieniem u innych wykonawców. Przy czym, dokonując oceny istotności zmiany umowy należy w każdym przypadku uwzględniać konieczność zachowania podstawowych zasad procedur udzielania zamówień publicznych, tj. zasady uczciwej konkurencji, zasady równego traktowania wykonawców, a także zasady przejrzystości.

W związku z powyższym uznać można, że zmiana płatnika należności ciążących na zamawiającym jest możliwa nawet w sytuacji, gdy nie została przewidziana w podpisanej umowie.

Powyższe jest możliwe:

  • w przypadku, gdy dokonujące zmiany umowy strony zgodzą się na wprowadzenie klauzuli o solidarnej odpowiedzialności płatników należności za swoje zobowiązania wobec wykonawcy zamówienia,
  • zmiana płatnika, na którą zgodzą się strony umowy, może być uznana za nieistotną, o ile nie pogarsza sytuacji wykonawcy zamówienia publicznego. Można wówczas wskazać, jako podstawę zawarcia aneksu, na zasadę swobody umów zawartą w przepisach Kodeksu Cywilnego, a zwłaszcza w art. 3531 KC, tj.: strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Marek Okniński

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Czy osoba fizyczna musi złożyć zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego?

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 6/2012

W przetargu na usługi szkoleniowe ofertę złożyła osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, która zamiast zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego złożyła oświadczenie, że nie była nigdy karana. Czy takie oświadczenie można uznać za wystarczające?

Obowiązkiem każdego wykonawcy ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego jest załączenie do oferty wszystkich dokumentów i oświadczeń, jakich zgodnie z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymaga zamawiający.

W odniesieniu do wymogów ustawy Prawo zamówień publicznych, zawartych w art. 24 ust. 1 pkt. 4 (osoby prawomocnie skazane), w przypadku gdy zamawiający zażąda od podmiotów ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego stosownych dokumentów, np. zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego, wykonawca, bez względu na formę organizacyjno–prawną podmiotu ubiegającego się o zamówienie, zobowiązany jest do ich przedstawienia. 

Istotą żądania dokumentów wskazanych w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia jest potwierdzenie dokumentem formalnym, iż nie zachodzą okoliczności skutkujące wykluczeniem wykonawcy ubiegającego się o zamówienie. Tym samym, nie chodzi jedynie o istnienie wymaganych okoliczności faktycznych, takich jak np. niekaralność w zakresie, o którym mowa w art. 24 ust. 1 pkt. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, ale również o potwierdzenie tego stanu przez aktualny dokument formalny wystawiony przez wykonawcę (oświadczenie) bądź wydany przez uprawniony do tego podmiot (np. zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego).

W związku z powyższym, jeżeli zamawiający w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia zamieścił wymóg przedstawienia zaświadczenia z KRK, wykonawcy ubiegający się o uzyskanie zamówienia zobowiązani są do złożenia stosownego dokumentu. W przypadku braku takiego obowiązku, za wystarczające uznać należy załączenie do oferty oświadczenia, z którego będzie wynikać brak zaistnienia okoliczności wykluczających wykonawcę składającego oświadczenie z udziału w przetargu, w związku z zaistnieniem okoliczności wskazanych w art. 24 ust. 1 pkt. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych. 

Jednocześnie warto zauważyć, że na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy PZP, jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, zamawiający może żądać dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Uwzględniając wskazany przepis zasadnym jest, aby zamawiający nie wymagali wskazanych dokumentów, opierając się jedynie na oświadczeniach wykonawców, co bez wątpienia zwiększy ilość składanych ofert.

Marek Okniński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

 

Czy projektant może akceptować rozwiązania równoważne?

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 6/2012

Zamawiający ma prawo wymagać, aby wykonawca zamówienia publicznego ustalił z projektantem, działającym na rzecz zamawiającego, użycie urządzeń równoważnych do wskazanych w projekcie, na podstawie którego ma zostać zrealizowany przedmiot zamówienia. Naruszeniem obowiązujących przepisów będzie jednak wymóg, aby uzgodnienie zakresu równoważności musiało odbyć się przed terminem złożenia oferty. Za niedopuszczalne należy również uznać żądanie, aby projektant przedstawił zgodę na zastosowanie rozwiązań równoważnych, która musi zostać załączona do składanej oferty przetargowej

Zamawiający nie może wymagać, aby wykonawca robót budowlanych (czy innego rodzaju zamówienia), ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego, przed złożeniem oferty zobowiązany był uzyskać akceptację autora projektu na zastosowanie urządzeń równoważnych do wskazanych w projekcie.

Zawarcie takiego wymogu narusza art. 7 ust. 1 Prawa zamówień publicznych. Należy bowiem zauważyć, że projektant de facto nie musi być zainteresowany dokonywaniem zmian w projekcie, a co za tym idzie wyrażania zgody na zastosowanie innych urządzeń i materiałów. Ponadto projektant praktycznie bez żadnych konsekwencji może przedłużać w czasie procedurę uzyskiwania takiej zgody, co może uniemożliwić wykonawcy złożenie oferty w wyznaczonym przez zamawiającego terminie. Ponadto wskazać należy, iż proponując rozwiązanie równoważne to na wykonawcy ciąży obowiązek wykazania, że oferowane urządzenia lub materiały są równoważne do określonych w projekcie – uprzednia zgoda projektanta w tym zakresie nie jest potrzebna.

Za niezgodne z obowiązującymi przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych uznać należy stawianie wymogów, które prowadzą przed upływem terminu składania ofert do ujawnienia przez wykonawcę treści oferty. Wykonawca, występując do projektanta o zgodę na zastosowanie urządzeń lub materiałów równoważnych, niewątpliwie ujawnia istotne elementy przyszłej oferty.

W związku z powyższym, jedynym działaniem, które jest zgodne z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, jest weryfikowanie treści złożonej oferty po upływie terminu na jej złożenie. Zamawiający może wówczas, w przypadku stwierdzenia zaoferowania materiałów bądź urządzeń równoważnych do wskazanych w dokumentacji projektowej, uzyskać opinię biegłego (np. autora projektu załączanego do specyfikacji istotnych warunków zamówienia), w której będzie wykazane, czy zaoferowane rozwiązania są w istocie równoważne do wskazanych w projekcie. Wykonawca, w przypadku niekorzystnej decyzji zamawiającego, będzie oczywiście miał możliwość skorzystania ze środków ochrony prawnej przewidzianych w ustawie Prawo zamówień publicznych.

Edyta Partyn

Podstawa prawna:
– ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.),

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Stawka VAT na usługi kompleksowe

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - SAS 6/2012

W przypadku zamówień, których przedmiotem są np. usługi sprzątania, kompleksowo realizowany przedmiot zamówienia składa się z szeregu czynności, o różnej stawce podatku VAT. Zamawiający w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia powinien jednoznacznie przesądzić, czy należy określić jednolitą stawkę VAT na całość usługi, czy też na poszczególne czynności objęte przedmiotem zamówienia.

Jeżeli zamawiający nie określi w treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia stawki podatku VAT, jaką należy zastosować, to wówczas od decyzji wykonawcy składającego ofertę zależy, jaką stawkę podatku zastosuje.
W przypadku, gdy przedmiotem zamówienia objęte są usługi o charakterze kompletnym, wykonawcy powinni ustalając stawkę podatku VAT kierować się stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym przy czynnościach o charakterze kompleksowym, na które składa się czynność podstawowa, będąca celem umowy zawartej przez podatnika z klientem, a także czynności pomocnicze niezbędne do wykonania czynności podstawowej, ustalając właściwą stawkę podatku od towarów i usług, należy przyjmować jedną stawkę dla całego kompleksu czynności, biorąc pod uwagę charakter czynności podstawowej” – patrz wyrok NSA z dnia 05 lipca 2006 r. sygn. akt: I FSK 945/05.
Podobnie w wyroku z dnia 02 października 2008 r. sygn. akt: I/SA/Kr 128/07, Sąd Administracyjny w Krakowie uzasadniał, że istnieje grupa usług o charakterze złożonym, w skład których może wchodzić szereg innych, odrębnych usług. Pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania co do usługi zasadniczej. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą do usługi zasadniczej, jeżeli nie stanowi ona dla podatnika celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej.

ZASADA:
Zgodnie z orzecznictwem w przypadku świadczenia o charakterze kompleksowym, na które składa się czynność podstawowa, której wykonanie było celem zawartej umowy oraz czynności pomocnicze, które wykonanie umowy miały ułatwić lub też być niezbędnymi do jej wykonania, stosować należy jedną stawkę podatku VAT.

Powyższą zasadę potwierdza orzecznictwo Europejskiego trybunału Sprawiedliwości. Przykładowo w wyroku z dnia 25 lutego 1999 r. w sprawie C-349/96 Card Protection Plan Ltd (CPP) v. Commissioners of Customs and Excise (Wielka Brytania), Trybunał Sprawiedliwości uznał, że w celu ustalenia dla celów VAT, czy świadczenie usług obejmuje kilka części składowych należy traktować jako jedno świadczenie, czy też jako dwa lub więcej świadczeń wycenianych odrębnie, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę treść artykułu 2 (1) VI Dyrektywy, zgodnie z którym każde świadczenie obejmujące z ekonomicznego punktu widzenia jedną usługę nie powinno być sztucznie dzielone, co mogłoby prowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu systemu podatku VAT. W dalszej części wyroku Trybunał stwierdził, że pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej. Usługę należy uznać za usługę pomocniczą w stosunku do usługi zasadniczej, jeśli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz jest środkiem do lepszego 
wykorzystania usługi zasadniczej. W wyroku z dnia 02 maja 1996 r. w sprawie C-231/94 Faaborg-Gelting Linen, Europejski Trybunał Sprawiedliwości podniósł, że w przypadku, gdy transakcja składa się z zespołu świadczeń i czynności, należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich dokonywana jest rozpatrywana transakcja, celem określenia po pierwsze, czy są to dwa lub więcej niż dwa świadczenia odrębne, czy też jednolite świadczenie, a po drugie, czy w tym ostatnim przypadku owo jednolite świadczenie powinno zostać zakwalifikowane jako świadczenie usługi.
Podobne stanowisko zajął Minister Finansów w piśmie z dnia 30 marca 2012 r. (znak: PT1/033/2/46/KSB/12/PT-241/PT-279), w którym stwierdził, iż transakcja złożona z jednego świadczenia w aspekcie ekonomicznym nie powinna być sztucznie rozdzielana, by nie pogarszać funkcjonalności systemu VAT. Ponadto, w pewnych okolicznościach, formalnie odrębne transakcje, które mogą być wykonywane oddzielnie, a zatem które mogą oddzielnie prowadzić do opodatkowania lub zwolnienia, należy uważać za jedną transakcję, jeśli nie są one od siebie niezależne. Podczas ustalania, czy transakcja składa się z zespołu świadczeń i czynności, czyli czy jest to świadczenie kompleksowe, należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich dokonywana jest rozpatrywana transakcja.

 

W związku z powyższym, przy ocenie czy dana usługa ma charakter kompleksowy powinno brać się pod uwagę w szczególności, że:

  • wiodącą zasadą jest przyjęcie założenia, iż każde świadczenie usług powinno być traktowane jako odrębne i niezależne,
  • wyłącznie świadczenie obejmujące, z ekonomicznego punktu widzenia, jedną kompleksową usługę, nie powinno być sztucznie dzielone, 
  • świadczenie kompleksowe to świadczenie, w którym jedno lub więcej części składowych zamawianych usług uznaje się za usługę zasadniczą, podczas gdy inne elementy usługi traktuje się jako usługi pomocnicze, do których stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej.

 

W konsekwencji zasadnym jest stanowisko, zgodnie z którym, gdy czynność ma charakter kompleksowy, o jej istocie, a zarazem wysokości stawki VAT, powinna przesądzać czynność główna. 

Zaprezentowane powyżej stanowisko znajduje odzwierciedlenie również w orzecznictwie Krajowej Izby Odwoławczej. W wyroku z dnia 07 stycznia 2010 r. sygn. akt: KIO/UZP 1845/09 stwierdzono, że w przypadku czynności o kompleksowym charakterze, na które składa się czynność podstawowa, której wykonanie było celem umowy zawartej przez podatnika z klientem, a także czynności pomocnicze niezbędne do wykonania czynności podstawowej, ustalając właściwą stawkę podatku od towarów i usług należy przyjmować jednolitą stawkę dla całego kompleksu czynności, biorąc pod uwagę charakter czynności podstawowej.

Marek Okniński

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Dodatek za wychowawstwo

PRAWO PRACY - SAS 6/2012

PYTANIA SEKRETARZA GMINY:

  1. Czy nauczycielom przedszkola, oddziału przedszkolnego (kl.0) i nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej (kl. I-III) należy wypłacać dodatek za wychowawstwo?
  2. W przypadku likwidacji szkoły, ze stanowiska dyrektora odwołuje organ prowadzący. Kto powinien wypowiedzieć umowę o pracę dyrektorowi - nauczycielowi likwidowanej szkoły?
  3. Czy nauczycielowi, który jest społecznym inspektorem pracy można ograniczyć zatrudnienie?

Nauczyciel ma kwalifikacje do nauczania techniki, informatyki i prowadzenia biblioteki. W szkole podstawowej w nowym roku szkolnym 2012/2013 będzie uczyło się 100 uczniów. Zgodnie z ramowym planem nauczania; w klasach IV-VI informatyki może być 2 godziny i techniki 2 godziny, w klasach I-III zajęć komputerowych - 3 godziny. Nauczyciel może mieć tylko przydzielone 10 godzin biblioteki (na każde 10 dzieci - 1 godzina biblioteki - przyjęta wspólna zasada wyliczenia godzin pracy w bibliotece. Zasada ta opiera się na nieaktualnym już zarządzeniu Ministra Edukacji z 4 czerwca 1997 r., według którego etat nauczyciela - bibliotekarza ustala się względem liczby uczniów).

ODPOWIEDŹ 1:

Nauczycielom przedszkola, oddziału przedszkolnego (kl.0) i nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej (kl. I-III) można wypłacać dodatek za wychowawstwo, jeżeli Rada Gminy przyzna taki dodatek.
Zasady przyznawania dodatku za wychowawstwo określone są w lokalnej uchwale w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli. Samorząd terytorialny reguluje wysokość dodatków nauczycielskich oraz zasady ich przyznawania. Dodatki nauczycielskie zależą od okresu zatrudnienia (dodatek za wysługę lat), jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć (dodatek motywacyjny), powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji (dodatek funkcyjny, w tym dodatek za wychowawstwo) oraz trudnych lub uciążliwych warunków pracy (dodatek za warunki pracy).
Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego w drodze regulaminu (uchwały samorządowej) m.in. wysokość stawek dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania.
Zgodnie z Uchwałą SN z 8.7.2008 r., I PZP 3/08 określenie „wychowawca klasy”, użyte w § 5 pkt. 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31.1.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. Nr 22, poz. 181 ze zm.), obejmuje zarówno nauczyciela, któremu powierzono sprawowanie opieki nad oddziałem w szkole (klasą), jak i nauczyciela, któremu powierzono sprawowanie opieki wychowawczej nad oddziałem.
Ponadto WSA w Gliwicach w wyroku z 19 marca 2007 r. wskazał, iż przepisy Karty Nauczyciela wprawdzie posługują się pojęciem dodatku funkcyjnego, lecz ani go nie definiują, ani nie określają warunków jego przyznania. Kwestie te uregulowały natomiast przepisy wykonawcze - rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 31 stycznia 2005 r. Użyte w przepisach rozporządzenia wykonawczego określenie klasa stanowi przy tym wyrażenie zamienne dla nazwy podstawowej jednostki organizacyjnej placówki oświatowej zwanej oddziałem. W konsekwencji brak jest ograniczenia prawa do dodatku funkcyjnego z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy wyłącznie do nauczycieli zatrudnionych w szkołach.

Mając na względzie powyższe podstawy prawne oraz orzecznictwo sądowe nauczycielom przedszkola, oddziału przedszkolnego (kl.0) i nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej (kl. I-III) można wypłacać dodatek za wychowawstwo.

Podstawa prawna:
– § 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2005 r. Nr 22, poz. 181 z późniejszymi zmianami);
– Art. 30 ust. 2, art. 30 ust. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późniejszymi zmianami),
– Uchwała SN z 8.7.2008 r., I PZP 3/08,
– Wyrok WSA w Gliwicach z 19 marca 2007 r., I OSK 1194/07.

 

ODPOWIEDŹ 2:

Gmina, jako osoba prawna w zakresie przyznanej jej i chronionej sądownie samodzielności, jest uprawniona, w ramach obowiązującego porządku prawnego, do suwerennego decydowania o wszystkich sprawach lokalnych – w tym zwłaszcza o sprawach prowadzonej polityki oświatowej i edukacyjnej. Do swobodnego uznania gminy należy więc kwestia zarówno tworzenia, jak i likwidacji jej jednostek organizacyjnych. Procedurę likwidacyjną szkoły szczegółowo określają przepisy ustawy z 7.09.1991 r. o systemie oświaty).
Dyrektor szkoły nie posiada zatem żadnych formalnoprawnych uprawnień mogących wywrzeć jakikolwiek wpływ na organ prowadzący daną placówkę w związku z jej likwidacją. Dlatego też decyzje o konieczności i celowości likwidacji szkół należą całkowicie do władz samorządowych. Zadaniem dyrektora szkoły pozostaje jedynie realizacja obowiązków wynikających z wyżej omawianych przepisów ustaw w związku z podjętymi w tym przedmiocie działaniami władz samorządowych.
Zgodnie z treścią art. 20 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela dyrektor szkoły w razie całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy. Na podstawie tego przepisu dokonuje się wypowiedzenia wszystkich nauczycielskich stosunków pracy, niezależnie od rodzaju tegoż stosunku (mianowanie, umowa o pracę) oraz wymiaru zatrudnienia (w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy). Jedyną przesłanką zastosowania przepisu jest wystąpienie całkowitej likwidacji szkoły.
Rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Zatem wypowiedzenie stosunku pracy musi nastąpić do końca maja, tak aby możliwe było zachowanie okresu i skutku wypowiedzenia na koniec roku szkolnego.
Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie,
wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Powyższe przepisy dotyczą także dyrektora szkoły – nauczyciela z tym, że stosunek pracy z nim nawiązuje i rozwiązuje uprawniony organ gminy. Zgodnie z wyrokiem NSA w Rzeszowie z 9 maja 1995 r. „Zarząd gminy jest uprawnionym organem gminy do zatrudniania dyrektora szkoły gminnej i realizowania innych uprawnień związanych z tym stosunkiem pracy”.

Mając na względzie powyższe rozważania, wypowiedzenia umowy o pracę dyrektorowi - nauczycielowi likwidowanej szkoły powinien dokonać zarząd gminy, jako uprawniony organ gminy. Rozwiązanie stosunku pracy z powodu likwidacji następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.

Podstawa prawna:
– Ustawa z 7.09.1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z póź.zm.),
– Art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z póź. zm.),
– Wyrok NSA w Rzeszowie z 9 maja 1995 r. Sygn. SA/Rz 901/95 (OSS 1996/1/7)

 

ODPOWIEDŹ 3:

Pracownicy, w tym nauczyciele, pełniący funkcję społecznego inspektora pracy podlegają szczególnej ochronie prawnej.
Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy zakład pracy nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem pełniącym funkcję społecznego inspektora pracy w czasie trwania mandatu oraz w okresie roku po jego wygaśnięciu, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim wypadku rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić po uprzednim uzyskaniu zgody statutowo właściwego organu zakładowej organizacji związkowej.

Jednakże pracownikowi pełniącemu funkcję społecznego inspektora można wypowiedzieć warunki pracy i płacy na jego niekorzyść w okresie trwania mandatu oraz w okresie roku po jego wygaśnięciu w sytuacji, gdy zaistnieją przyczyny, o których mowa w art. 43 Kodeksu pracy, tzn. jeżeli wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:

  • wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,
  • stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Ze względu na to, iż w przedstawionej sytuacji nie zachodzą żadne przesłanki, o których mowa w art. 13 (ustawa o społecznej inspekcji pracy) i art. 43 (Kodeks pracy) nauczycielowi, który jest społecznym inspektorem pracy, nie można ograniczyć zatrudnienia.

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1983 r. o społecznej inspekcji pracy (Dz. U. z 1983 r. Nr 35, poz. 163 z póź. zm.),
– Art. 43 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z póź. zm.).

 

Czas pracy kierowcy gimbusa

PRAWO PRACY - SAS 6/2012

PYTANIA SEKRETARZA GMINY:

1. Czy opisane poniżej rozwiązanie, stosowane w przypadku kierowców autobusów gminnych dowożących dzieci do szkół, sprowadza się do konieczności zastosowania czasu pracy w systemie przerywanym? Pracownik zatrudniony w jednostce organizacyjnej gminy na pełnym etacie, na stanowisku kierowca, wykonuje zadania dowożenia i odwożenia dzieci do szkół i ze szkół oraz inne zadania przypisane zakresem czynności bądź powierzone przez dyrektora jednostki. Godziny pracy jednostki to: 7.oo - 15.oo. Natomiast praca kierowcy w godzinach: 6.30 – 17.00, w tym w różnych godzinach każdego dnia, w zamian godzin nadliczbowych - wolne dwie i pół godziny.

2. Czy praca kierowców autobusów szkolnych kwalifikuje się do prac wykonywanych w warunkach uciążliwych i konieczności opłacania podwyższonej składki ZUS?

Zgodnie z art. 5. Kodeksu pracy, jeżeli stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami. W związku z tym specyfika pracy kierowców została uregulowana ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców.

ODPOWIEDŹ 1:

Zgodnie z art. 6. 1. powyższej ustawy czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności: 

  • prowadzenie pojazdu;
  • załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem;
  • nadzór oraz pomoc osobom wsiadającym i wysiadającym;
  • czynności spedycyjne;
  • obsługę codzienną pojazdów i przyczep;
  • inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy;
  • niezbędne formalności administracyjne;
  • utrzymanie pojazdu w czystości.

Czasem pracy kierowcy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu. Do czasu pracy kierowcy wlicza się przerwę w pracy trwającą 15 minut, którą pracodawca jest obowiązany wprowadzić, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy kierowcy wynosi co najmniej 6 godzin.
Zgodnie z art. 13.1. powyższej ustawy, po sześciu kolejnych godzinach pracy kierowcy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze nie krótszym niż 30 minut - w przypadku, gdy liczba godzin pracy nie przekracza 9 godzin, oraz w wymiarze nie krótszym niż 45 minut - w przypadku, gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9 godzin. Przerwa może być dzielona na okresy krótsze trwające co najmniej 15 minut każdy, wykorzystywane w trakcie sześciogodzinnego czasu pracy lub bezpośrednio po tym okresie. Przerwy, o których mowa, ulegają skróceniu o przerwę w pracy trwającą 15 minut, którą pracodawca jest obowiązany wprowadzić, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy kierowcy wynosi co najmniej 6 godzin.
Istotą przerywanego czasu pracy (art.16.1. ustawy) jest przerwa w trakcie jej wykonywania. Pracownik w trakcie jednego dnia pracuje kilka godzin, następnie ma kilka godzin przerwy, z kolei zaś znowu pracuje.

OGRANICZENIA:

  • przerywany czas pracy może być wprowadzony jedynie w przypadku, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją,
  • przerwa może być tylko jedna,
  • przerwa nie może przekraczać 5 godzin,
  • rozkład czasu pracy uwzględniający przerwę należy ustalić z góry (nie może być tak, że pracodawca wprowadza system przerywanego czasu pracy, natomiast przerwy ustala doraźnie).

Jako, że przerywany czas pracy jest dosyć uciążliwy, ustawodawca zabronił jego łączenia z niektórymi innymi systemami, a mianowicie:

  • z wszystkim odmianami systemu równoważnego,
  • z pracą w ruchu ciągłym,
  • z systemem skróconego tygodnia pracy,
  • z systemem pracy weekendowej.

Czasu przerwy nie wlicza się co prawda do czasu pracy, za okres ten przysługuje jednak wynagrodzenie w wysokości połowy wynagrodzenia za czas przestoju (czyli generalnie połowa stawki zasadniczej).

Wprowadzenie przerywanego czasu pracy nie jest łatwe – należy tego bowiem dokonać w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy. Można także system ten wprowadzić poprzez obwieszczenie, ale tylko wówczas, gdy pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalania regulaminu pracy.

PODSUMOWANIE
Opisane na wstępie rozwiązanie, stosowane w przypadku kierowców autobusów gminnych dowożących dzieci do szkół, sprowadza się do konieczności zastosowania czasu pracy w systemie przerywanym na zasadach zgodnych z ustawą.

 

ODPOWIEDŹ 2:

Zgodnie z ustawą z dnia 19.12.2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. 2008 r. Nr 237, poz. 1656) obowiązek opłacania składek na FEP (Fundusz Emerytur Pomostowych) obejmuje wszystkich pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, nawet tych, którzy nie spełniają warunków do uzyskania emerytury pomostowej, np. nie wykonywali takich prac przed dniem 1 stycznia 1999 r. Wykaz tych pracowników zawiera załącznik nr 1 i 2 powyższej ustawy.

W załączniku nr 2 - „Wykaz prac o szczególnym charakterze” wymienieni są pracownicy wykonujący „prace kierowców autobusów, trolejbusów oraz motorniczych tramwajów w transporcie publicznym” (pkt.8) i od ich poborów należy naliczać i odprowadzać do ZUS składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych w wysokości 1,5% od wynagrodzenia.

Zgodnie z art. 35.1. powyższej ustawy składki na FEP należy opłacać za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki:

  • urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.,
  • wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zaliczenie pracy kierowcy autobusu szkolnego do prac o szczególnym charakterze nie jest jednak tak oczywiste.  Niezbędne wydaje się rozstrzygnięcie tej kwestii przez Państwową Inspekcję Pracy. 
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 20 czerwca 1990 r. Prawo o ruchu drogowym, autobus to pojazd samochodowy, przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Tak więc wnioskować by można, że praca każdego kierowcy pojazdu przeznaczonego do przewozu więcej niż 8 pasażerów, uczestniczącego w transporcie drogowym jest pracą o szczególnym charakterze.
Jednakże w związku z brakiem definicji transportu publicznego (terminem tym posługuje się tylko wspomniany wyżej załącznik do ustawy o emeryturach pomostowych) trudno jest jednoznacznie uznać pracę kierowcy autobusu szkolnego za pracę o szczególnym charakterze.

DECYZJA ZALEŻY OD PRACODAWCY

Ostateczna decyzja należy w tej sytuacji do pracodawcy, który tworzy wykaz stanowisk pracy w szczególnych warunkach, ale działanie takie będzie podlegać nowym mechanizmom kontrolnym. Zgodnie z art. 48 pkt. 2 ustawy pomostowej wprowadzono bowiem art. 11a do ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy, na mocy którego właściwe organy PIP są uprawnione do nakazania pracodawcy umieszczenia pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o której mowa w art. 41 ust. 4 pkt. 2 ustawy pomostowej, wykreślenia go z tej ewidencji oraz do sporządzenia korekty dokonanego wpisu w tej ewidencji. Tym samym ewentualne wątpliwości co do charakteru prac na poszczególnych stanowiskach zostaną rozwiane w trakcie kontroli ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, przeprowadzanej przez inspektorów PIP na mocy art. 10 ust. 1 pkt. 9a ustawy o PIP.

Anna Strmiska-Mietlińska 
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Art. 5, 139, ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 668 z późniejszymi zmianami);
– Art. 6.1., 13.1., 16.1. ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 92 z 2004, poz. 879 z późniejszymi zmianami).
– Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1656),
– Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 144, poz. 1181),
– Ustawa z dnia 20 czerwca 1990 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późniejszymi zmianami),
– Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz. U. nr 89, poz. 589 z późniejszymi zmianami).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Jednorazowy dodatek uzupełniający dla nauczycieli

PRAWO PRACY - SAS 6/2012

PYTANIE Z REFERATU OŚWIATY:

Czy należy uwzględniać przy analizie poniesionych wydatków na wynagrodzenie nauczycieli za rok 2011 jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 ustawy Karty Nauczyciela wypłacony w roku 2011 za rok 2010, jako składnik poniesionych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3?

W jakiej wysokości uwzględnia się jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 ustawy Karty Nauczyciela przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2011?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Nauczyciel nabywa prawo do jednorazowego dodatku uzupełniającego w przypadku wystąpienia różnicy między wydatkami poniesionymi przez jednostki samorządu terytorialnego w danym roku na wynagrodzenia nauczycieli, a iloczynem średniorocznej liczby etatów nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego oraz ich średnim wynagrodzeniem.

W takiej sytuacji jednostka samorządu terytorialnego ma obowiązek podzielić kwotę powstałej różnicy między wszystkich nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu i tak podzieloną różnicę wypłacić w postaci jednorazowego dodatku uzupełniającego, ustalanego proporcjonalnie do okresu zatrudnienia oraz osobistej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Wspomniana wypłata powinna nastąpić w terminie do 31 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, dla którego wyliczono kwotę różnicy.
Począwszy od 1 stycznia 2011 r. jednorazowy dodatek uzupełniający uwzględnia się w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy, ekwiwalencie za ten urlop, nagrodzie jubileuszowej, należy go wliczyć również do podstawy ustalenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego.

 

TO SKŁADOWE PODSTAWY WYMIARU

Obecnie do podstawy wymiaru należy wliczać:

– wynagrodzenie zasadnicze, 
– dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy,
– wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
– dodatkowe wynagrodzenie
za pracę w porze nocnej,
– odrębne wynagrodzenie za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze wykonywane w dniu wolnym od pracy,
– wynagrodzenie za pracę w święto,
– dodatek za uciążliwość pracy,
– jednorazowy dodatek uzupełniający.

 

W podstawie wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop oraz „trzynastki” należnej nauczycielowi, trzeba uwzględniać w wysokości 1/12 jednorazowego dodatku uzupełniającego wypłaconego nauczycielowi za poprzedni rok kalendarzowy.
Jednorazowy dodatek uzupełniający należy wliczać do podstawy wymiaru ww. świadczeń wypłacanych od 1 stycznia 2011 r. niezależnie od tego, za jaki okres zostaną one naliczone.
Sposób obliczania kwoty należnej za 1 dzień urlopu nauczycielskiego jest uzależniony od tego, czy nauczyciel jest zatrudniony w placówce feryjnej czy w takiej, w której nie przewidziano ferii szkolnych.
W przypadku nauczyciela zatrudnionego w placówce feryjnej wynagrodzenie urlopowe należy ustalać dzieląc podstawę wymiaru przez 30. Natomiast w przypadku zatrudnienia w placówce nieferyjnej podstawę wymiaru należy dzielić przez 21.

Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego, ekwiwalentu pieniężnego za urlop oraz „trzynastki” przysługujących nauczycielowi, nadal nie należy uwzględniać wynagrodzeń za czas:

  • gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, 
  • urlopu wypoczynkowego oraz za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, 
  • niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.

W podstawie wymiaru nie należy uwzględniać również świadczeń o charakterze socjalnym (np. dodatków mieszkaniowych i wiejskich).
Dodatkowe wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę, otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Jednostki sfery budżetowej mają obowiązek wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego, nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie.

W związku z powyższym, do podstawy ustalenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego wypłacanego nauczycielom należy uwzględnić wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy według przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu  pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, obowiązujących w okresie wypłaty wynagrodzenia rocznego.

REASUMUJĄC:
Należy uwzględniać przy analizie poniesionych wydatków na wynagrodzenie nauczycieli za rok 2011 jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela wypłacony w roku 2011 za rok 2010, jako składnik poniesionych wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości średnich wynagrodzeń, o których mowa w art. 30 ust. 3;

Przy ustalaniu wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2011 jednorazowy dodatek uzupełniający, o którym mowa w art. 30a ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela należy uwzględniać w wysokości 1/12 jednorazowego dodatku uzupełniającego wypłaconego nauczycielowi za poprzedni rok kalendarzowy.

Anna Strmiska-Mietlińska
Zbigniew Mietliński

Podstawa prawna:
– Art. 30a, art. 64 ust. 1, ust. 3 ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późniejszymi zmianami)
– § 1–6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli  (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 737 ze zm.), 
– Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej  z 21 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. z 2010 r. Nr 255, poz. 1712),
– Art. 4 ust. 1 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1080 z późniejszymi zmianami).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Odwołanie dyrektora likwidowanej szkoły

PRAWO PRACY - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Z końcem roku szkolnego zlikwidowana zostanie szkoła, co wiąże się z koniecznością odwołania ze stanowiska jej dyrektora. Na jakiej podstawie prawnej można odwołać dyrektora szkoły? Jaką podstawę prawną należy podać w piśmie odwołującym dyrektora szkoły? W jakim terminie należy przekazać dyrektorowi szkoły odwołanie z funkcji?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Odwołania dyrektora szkoły dokonuje organ określony w art. 36a ust. 1 ustawy o systemie oświaty, którym w przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego jest organ wykonawczy danej jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku gmin organem tym jest odpowiednio wójt (burmistrz/prezydent miasta). Mając na uwadze organ dokonujący odwołania, powinno ono być dokonane w formie zarządzenia.

Przepis art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia  26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. 97, poz. 674 z późn. zm.) stanowi, że dyrektor szkoły w razie całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (ust. 2).
Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.
Okres wypowiedzenia może być skrócony do 1 miesiąca, z tym że w takim wypadku nauczycielowi przysługuje odszkodowanie za pozostałą część okresu wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się nauczycielowi pozostającemu w tym okresie bez pracy do okresu zatrudnienia (ust. 5).

Zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:

  • odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:

– złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
– ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 34a ust. 2 w trybie określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli - bez wypowiedzenia,
– złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 34 ust. 2a.

  • w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 7, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.

Opinię, o której mowa w ust. 1 pkt 2, wydaje się w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania wystąpienia organu, o którym mowa w ust. 1. Niewydanie opinii w tym terminie jest równoznaczne z wydaniem opinii pozytywnej (ust. 2).

Odwołanie ze stanowiska stanowi czynność prawną będącą niejako odpowiednikiem powierzenia stanowiska (powołania na stanowisko) dyrektora szkoły (placówki), budzi zatem analogiczne wątpliwości, gdy chodzi o jego charakter prawny. Można twierdzić, że jest to czynność zarówno z zakresu prawa pracy, jak i prawa administracyjnego - jakkolwiek, zależnie od punktu widzenia, każda z tych tez może być uznana za prawdziwą. W orzecznictwie zdaje się jednak przeważać przekonanie, że chodzi o czynność władczą, regulowaną prawem administracyjnym, która jako taka podlega kontroli sprawowanej przez te sądy niezależnie od oceny charakteru kształtowanego przez ten akt stosunku prawnego oraz wywoływanych przez niego skutków (tak. M. Pilich, „Ustawa o systemie oświaty – komentarz”, Wyd. ABC 2012). 

Przyczyny odwołania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego (dyrektora, wicedyrektora lub innego stanowiska kierowniczego) w szkole lub placówce publicznej zostały określone w komentowanym przepisie w sposób wyczerpujący. Tym samym wykluczone jest odwołanie umotywowane w jakikolwiek inny sposób lub dokonane w innym trybie niż wynikający z art. 38 ustawy o systemie oświaty.

W niniejszym przypadku jedyną podstawą odwołania dyrektora likwidowanej szkoły może być zatem tzw. „przypadek szczególnie uzasadniony”, o którym mowa w pkt 2 ww. przepisu.
Odwołania dyrektora szkoły dokonuje organ określony w art. 36a ust. 1 ustawy o systemie oświaty, którym w przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego jest organ wykonawczy danej jednostki samorządu terytorialnego. W przypadku gmin organem tym jest odpowiednio wójt (burmistrz/prezydent miasta). Mając na uwadze organ dokonujący odwołania, powinno ono być dokonane w formie zarządzenia tego organu.

TERMIN WYPOWIEDZENIA

Termin wypowiedzenia oblicza się z odpowiednim uwzględnieniem przepisów kodeksu pracy, a więc art. 30 § 21, gdzie stanowi się, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca oraz określającego długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Termin rozpoczyna bieg z chwilą, gdy oświadczenie woli dotarło do adresata w taki sposób, że mógł on zapoznać się z jego treścią.

Sławomir Pyźlak

Podstawa prawna:

– Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),
– Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r.  
– Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. 97, poz. 674 z późn. zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Nagroda jubileuszowa urzędnika - byłego rolnika

PRAWO PRACY - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Pracownik samorządowy w trakcie trwania stosunku pracy nabył prawo do nagrody jubileuszowej z okazji 25-letniego okresu pracy. Okres uprawniający go do tej nagrody nastąpił dnia 31.05.2011 r.  W związku z powyższym, pracownikowi wypłacono nagrodę jubileuszową w wysokości 100 % miesięcznego wynagrodzenia. W dniu 22.02.2012 r. pracownik przedłożył dokumenty, na podstawie których udokumentował pracę w gospodarstwie rolnym - 5 lat i 4 m-ce. Nabył więc prawo do nagrody jubileuszowej z okazji 30-letniego okresu pracy, którą należałoby wypłacić w okresie krótszym niż 12 m-cy od wypłaty poprzedniej nagrody. Czy nagroda jubileuszowa z okazji 30-letniego okresu pracy powinna być wypłacona w pełnej wysokości - tzn. 150 % wynagrodzenia, czy tylko w kwocie odpowiadającej różnicy między nagrodą wyższego i niższego stopnia? Jednocześnie nadmieniam, że nagrody jubileuszowe wypłacane są w naszym zakładzie pracy na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych z dnia 21.11.2008 r. (art. 38 ust.2 kpt.2 i ust. 5).

Odpowiedź prawnika:

Nie budzi wątpliwości fakt, iż wskazany przez pytającego pracownik samorządowy nabył prawo do nagrody jubileuszowej z okazji 30-letniego okresu pracy.

Stosownie do treści art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych, do okresów uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. 

STAŻ PRACY ZA PRACĘ NA ROLI

Zgodnie zaś z art. 1 ustawy o wliczaniu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, pracownikowi wlicza się także:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka;
  • przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem;
  • przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Analizując przepis art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych należy dojść do wniosku, że pierwsza nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi samorządowemu po przepracowaniu 20 lat. Prawo do kolejnej z nich przysługuje co 5 lat, aż do przepracowania 45 lat. Uprawnienia związane z nagrodami jubileuszowymi uzależnione są jedynie od posiadanego stażu pracy, a okoliczność wypłaty jednej nagrody nie może mieć wpływu na wysokość kolejnej z nich. Jeżeli więc pracownik samorządowy otrzymał nagrodę jubileuszową i wkrótce potem przedłożył dokumenty, z których wynika, że posiada w istocie nie 25-letni, lecz 30-letni staż pracy, to tym samym nabył prawo do kolejnej nagrody, która powinna mu zostać wypłacona w pełnej wysokości.

Michał Pęczkowski

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U.2008 Nr 223, poz. 1458 ze zm.);
– Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U.1990 Nr 54, poz. 310).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Służba przygotowawcza dla byłej księgowej domu kultury

PRAWO PRACY - SAS 6/2012

PYTANIE INSPEKTORA URZĘDU MIEJSKIEGO:

Czy należy organizować służbę przygotowawczą dla osoby, która pracowała 4 lata na stanowisku głównej księgowej w samorządowej instytucji kultury, a obecnie będzie zatrudniona na stanowisku głównej księgowej w samorządowym zakładzie budżetowym?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Wskazaną w pytaniu osobę należy potraktować jako podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, do której zastosowanie będą miały przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Co do zasady zatem, osoba taka podlega obowiązkowi odbycia służby przygotowawczej i zdania egzaminu. Możliwe jest jednak skorzystanie z art. 19 ust. 5 ups i zwolnienie przez kierownika jednostki zatrudniającej z obowiązku odbywania służby przygotowawczej wskazanego pracownika, o ile zostanie przyjęte założenie, że jego wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych.

W odniesieniu do osób, które są zatrudnione na stanowisku urzędniczym po raz pierwszy, ustawa o pracownikach samorządowych przewiduje obowiązek odbycia w okresie 6 miesięcy służby przygotowawczej, która ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych (służba trwa maksimum 3 miesiące i kończy się egzaminem). 
Zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: ups) przez osobę podejmującą po raz pierwszy pracę rozumie się osobę, która nie przepracowała dotychczas minimum 6 miesięcy w jednej z jednostek, o których mowa w art. 2 ups i dodatkowo nie odbyła służby przygotowawczej i nie uzyskała pozytywnej oceny z egzaminu kończącego służbę.
Z treści pytania wynika, że pracownik był zatrudniony na stanowisku głównego księgowego samorządowej instytucji kultury. Podstawową zatem kwestią wymagającą ustalenia jest odpowiedź na pytanie, czy główny księgowy, który dotychczas pracował w instytucji, może być traktowany jako osoba podejmująca pracę jako pracownik samorządowy na stanowisku urzędniczym po raz pierwszy. W tym celu należy również ustalić status samorządowej instytucji kultury, a w szczególności, czy mieści się ona w kategorii samorządowych jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 2 ups.

TU OBOWIĄZUJE SŁUŻBA PRZYGOTOWAWCZA

Zgodnie bowiem z art. 2 ups przepisy ustawy stosuje się do pracowników samorządowych zatrudnionych w:

  • urzędach marszałkowskich oraz wojewódzkich samorządowych jednostkach organizacyjnych,
  • starostwach powiatowych oraz powiatowych jednostkach organizacyjnych,
  • urzędach gmin, jednostkach pomocniczych gmin, gminnych jednostkach budżetowych i samorządowych zakładach budżetowych,
  • biurach (ich odpowiednikach) związków jednostek samorządu terytorialnego oraz samorządowych zakładów budżetowych utworzonych przez te związki,
  • biurach (ich odpowiednikach) jednostek administracyjnych jednostek samorządu terytorialnego.

Teoretycznie można założyć, że samorządowe instytucje kultury mieszczą się w kategorii szeroko pojętych samorządowych jednostek organizacyjnych, jednakże nie będzie to ujęcie precyzyjne, ze względu na odrębny status tych instytucji. Należy także pokreślić, że zgodnie z art. 3 ups przepisów ustawy o pracownikach samorządowych nie stosuje się do pracowników zatrudnionych w ww. jednostkach, których status prawny określają odrębne przepisy. Do takiej grupy należą właśnie pracownicy instytucji kultury, których status określa ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej: uopdk). Należy zaznaczyć, że instytucje kultury działają na podstawie aktu o ich utworzeniu oraz statutu nadanego przez organizatora (art. 13 uopdk), mają osobowość prawną i same odpowiadają za swoje zobowiązania (art. 14 uopdk). 
W konsekwencji instytucja kultury nie jest jednostką organizacyjną, do której zastosowanie maja przepisy ustawy o pracownikach samorządowych, zaś do pracowników instytucji kultury nie stosuje się m. in. obowiązku odbycia służby przygotowawczej.

W związku z powyższym, wskazaną w pytaniu osobę należy potraktować jako podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, do której zastosowanie będą miały przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Co do zasady zatem, osoba taka podlega obowiązkowi odbycia służby przygotowawczej i zdania egzaminu. 

Bez służby przygotowawczej na wniosek kierownika

Biorąc pod uwagę okoliczności sprawy należy jednak zauważyć, że ustawa przewiduje odpowiedni instrument pozwalający unikać niepotrzebnego odbywania takiej służby przez osobę, której wiedza i doświadczenie pozwalają na wykonywanie pracy bez konieczności dodatkowego przygotowania praktycznego i teoretycznego. Możliwe jest skorzystanie z art. 19 ust. 5 ups i zwolnienie przez kierownika jednostki zatrudniającej z obowiązku odbywania służby przygotowawczej wskazanego pracownika, o ile zostanie przyjęte założenie, że jego wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych. 

Do przeprowadzenia tej procedury konieczne jest skierowanie umotywowanego wniosku przez osobę kierującą komórką organizacyjną, w której pracownik będzie zatrudniony na stanowisku urzędniczym (w tym przypadku „starszego inspektora”).

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
– Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 406)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Trzynastka dla byłego członka zarządu powiatu

PRAWO PRACY - SAS 6/2012

PYTANIE NACZELNIKA WYDZIAŁU ORGANIZACYJNEGO:

Czy byłemu członkowi Zarządu Powiatu, którego stosunek pracy z wyboru zakończył się w trakcie trwania kadencji (nie było ciągłości zatrudnienia) powinna zostać wypłacona tzw. „trzynastka” w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, mając na względzie art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b w związku z art. 2 ust. 3 pkt 5 lit. b ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U.97.160.1080 z późn. zm)? 

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W przedmiotowej sprawie mogłaby nastąpić wypłata tzw. „trzynastki” w zakresie proporcjonalnym, o ile okres zatrudnienia członka zarządu powiatu przypadałby na drugą połowę roku, tj. po 1 czerwca i trwałby do 31 grudnia.

Stosownie do treści art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej - Dz. U. Nr 160, poz. 1080 ze zm. (dalej zwanej ustawą), pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Natomiast w myśl art. 2 ust. 2 ustawy, prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego przysługuje pracownikowi, który wprawdzie nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, lecz co najmniej 6 miesięcy. 

Od tego warunku nabycia prawa do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego ustawa przewiduje kilkanaście wyjątków wymienionych w art. 2 ust. 3, m.in.: przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:

  • rozwiązania stosunku pracy w związku z przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem (art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b ustawy), oraz
  • podjęcia zatrudnienia na podstawie powołania lub wyboru (art. 2 ust. 3 pkt 5 lit. b ustawy). 

Z treści pytania wynika, że rozwiązanie stosunku pracy z członkiem zarządu powiatu nie było związane z powołaniem go czy wyborem na inne stanowisko, skoro nie miała miejsca ciągłość zatrudnienia. Jednocześnie nawiązanie do wyż. cyt. przepisów art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b i pkt 5 lit. b ustawy sugeruje, że osoba ta sprawowała funkcję członka zarządu krócej niż 6 miesięcy. W tym miejscu podnieść należy, iż katalog wyjątków od zasady przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy (warunkującej nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego), zawarty w art. 2 ust. 3 ustawy, ma charakter wyczerpujący, a objęte nim przypadki należy interpretować literalnie (niedopuszczalna jest wykładnia rozszerzająca). Wyjątek określony w art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b ustawy wyraźnie wymaga kontynuacji zatrudnienia (mówi bowiem o rozwiązaniu dotychczasowego stosunku pracy (którego podstawą jest np. umowa o pracę) w związku z przeniesieniem służbowym, powołaniem lub wyborem), która nie miała miejsca w niniejszej sprawie. Natomiast przepis art. 2 ust. 3 pkt 5 lit. b ustawy odnosi się do osób, które zostały powołane (wybrane) na dane stanowisko w ciągu roku i stanowi podstawę do wypłaty proporcjonalnego dodatkowego wynagrodzenia u tego pracodawcy, u którego powołanie (wybór) nastąpiło. 

W przedmiotowej sprawie mogłaby nastąpić wypłata tzw. „trzynastki” w zakresie proporcjonalnym, o ile okres zatrudnienia członka zarządu powiatu przypadałby na drugą połowę roku, tj. po 1 czerwca i trwałby do 31 grudnia. Jednakże takie informacje nie zostały w pytaniu przedstawione. 

Monika Mikucka

Podstawa prawna: 
– Art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. b i pkt 5 lit. b ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej - Dz. U. Nr 160, poz.1080 ze zm.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Stosunek bezpośredniej podległości służbowej

PRAWO PRACY - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Z art. 26 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 233, poz. 1458) wynika, że nie można zatrudniać pracowników, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej. W urzędach jednak występują takie sytuacje, gdzie następuje pośredni stosunek służbowy, np.: pani skarbnik zatwierdza do wypłaty rachunki, które pod względem formalnym są opisywane przez jej męża, jako inspektora, który podlega burmistrzowi. A więc mąż stwierdza, że dokonano określonego zakupu, bądź wykonano usługę. Czy ewentualnie takie sytuacje nie szkodzą realizacji zadań finansowych?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W opisanym przypadku nie został spełniony warunek bezpośredniej podległości służbowej, choć jeden z pracowników wykonuje zadania związane z pracą innego pracownika, a zatem zakaz zatrudnienia nie ma zastosowania. Zakaz określony w art. 26 ups odnosi się wyłącznie do sytuacji bezpośredniej podległości służbowej, która powinna wynikać ze schematu organizacyjnego jednostki (np. kierownik biura - pracownik biura, prezydent - zastępca prezydenta itd.). Tym niemniej brak możliwości zastosowania tego zakazu nie zwalnia pracowników z obowiązku stosowania pozostałych przepisów i dbałości o finanse jednostki.

Zgodnie z art. 26 ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: ups) małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli, nie mogą być zatrudnieni w jednostkach, o których mowa w art. 2, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.

KREWNI

Stosownie do art. 617 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej. 
Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo (art. 617 § 2 krio). Z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Co istotne, powinowactwo trwa mimo ustania małżeństwa (art. 618 § 1 krio).
Warunkiem zastosowania ww. zakazu jest „bezpośredniość” podległości służbowej. Nie wystarczy zatem pośrednia podległość wynikająca ze struktury pracowniczej jednostki i hierarchicznego podporządkowania w tej strukturze.

BEZPOŚREDNI PRZEŁOŻONY
Bezpośrednim przełożonym jest osoba, której pracownik podlega bezpośrednio, zgodnie ze schematem organizacyjnym jednostki.

W związku z powyższym, warunek „bezpośredniej podległości służbowej”, do którego odnosi się zakaz określony w art. 26 usp, w okolicznościach konkretnej sprawy powinien być analizowany na podstawie zakresu obowiązków obu pracowników (kierującego oraz podległego), regulaminu organizacyjnego urzędu oraz regulaminu wynagradzania. 
W opisanym przypadku nie został spełniony warunek bezpośredniej podległości służbowej, choć jeden z pracowników wykonuje zadania związane z pracą innego pracownika, a zatem zakaz zatrudnienia nie ma zastosowania.
Nawet brak możliwości zastosowania ww. zakazu nie oznacza wcale, że wyłączone zostały pozostałe przepisy regulujące prawa i obowiązki pracowników samorządowych, począwszy od przepisów regulujących podstawowe obowiązki pracownicze, a skończywszy na przepisach określających odpowiedzialność za powierzone mienie i odpowiedzialność za ewentualne naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nie należy także zapominać, że stosownie do treści art. 30 ups, każdy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy.
Reasumując, zakaz określony w art. 26 ups odnosi się wyłącznie do sytuacji bezpośredniej podległości służbowej, która powinna wynikać ze schematu organizacyjnego jednostki (np. kierownik biura - pracownik biura, prezydent - zastępca prezydenta itd.). Tym niemniej brak możliwości zastosowania tego zakazu nie zwalnia pracowników z obowiązku stosowania pozostałych przepisów i dbałości o finanse jednostki.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wybrane praktyczne problemy związane z funkcjonowaniem programu pomocy dla rolników i producentów rolnych - cz. I

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 6/2012

Artykuł został opracowany w oparciu o pytanie Pani Sekretarz Gminy, która prosiła o wskazanie i wyjaśnienie procedur, jakie powinien zastosować organ podatkowy przy stosowaniu ulg podatkowych dla rolników na podstawie programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania (załącznik do uchwały nr 43/2012 Rady Ministrów z dnia 03.04.2012 r.). W programie tym znajduje się zapis, że wójtowie stosują ulgi w podatku rolnym za 2012 r. na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm,.) w związku ze szkodami spowodowanymi przez ujemne skutki przezimowania. Nie jest podany artykuł, w związku z tym Pani Sekretarz domniemuje, że chodzi o art. 67b §1 pkt 3 lit.a tj.: organ na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może udzielać ulg w spłacie zobowiązań, które stanowią pomoc publiczną udzielaną w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia. W tej sytuacji pojawiły się następujące pytania: 

Czy należy spisywać protokół o stanie majątkowym i rozpoznawać sytuację finansową podatnika, ustalać czy jego sytuacja pozwala na zapłacenie podatku czy też nie? Poza tym zastosowanie ulgi w postaci umorzenia jest możliwe tylko wtedy, gdy podatnik w dacie złożenia wniosku posiada zaległości podatkowe. Czy w przypadku stosowania tego programu to też muszą być zaległości w podatku rolnym? Problemem stało się również ustalenie kwoty pomocy (limitu). Pytanie uzupełniono o przekazanie uchwały Rady Ministrów o ustanowieniu programu dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W zadanym pytaniu można wyodrębnić następujące problemy:

Czy w sytuacji opisanej w pytaniu prowadzący sprawę powinien spisywać protokół o stanie majątkowym i rozpoznawać sytuację finansową podatnika, ustalać czy jego sytuacja pozwala na zapłacenie podatku czy też nie? Czy z uwagi na okoliczność, że zastosowanie ulgi w postaci umorzenia jest możliwe tylko gdy podatnik w dacie złożenia wniosku posiada zaległości podatkowe, w przypadku stosowania tego programu też muszą być zaległości w podatku rolnym? Jak należy ustalić kwotę pomocy (limit)?

Zgodnie z uchwałą Rady Ministrów Nr 43/2012 z dnia 3 kwietnia 2012 r. w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania, Rada Ministrów z dniem dnia 3 kwietnia 2012 r. ustanowiła program pomocy dla rolników i producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane wystąpieniem w okresie zimowym 2011/2012 ujemnych skutków przezimowania. Program stanowi załącznik do wyżej wymienionej uchwały Rady Ministrów. Zgodnie z §2 uchwały program realizują m.in.: wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast. 
Stosownie do pkt 3.5 działania w ramach programu polegają m.in. na stosowaniu przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym za 2012 r. na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze szkodami spowodowanymi przez ujemne skutki przezimowania.

Przy tym, co wynika wprost z § 2, umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.

W przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą, w myśl art. 67b §1 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy na wniosek podatnika prowadzącego działalność gospodarczą może udzielać ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, określonych w art. 67a:

  • które nie stanowią pomocy publicznej,
  • które stanowią pomoc de minimis – w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego, dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis,
  • które stanowią pomoc publiczną:

– udzielaną w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia,
– udzielaną w celu zapobieżenia lub likwidacji poważnych zakłóceń w gospodarce o charakterze ponadsektorowym,
– udzielaną w celu wsparcia krajowych przedsiębiorców działających w ramach przedsięwzięcia gospodarczego podejmowanego w interesie europejskim,
– udzielaną w celu promowania i wspierania kultury, dziedzictwa narodowego, nauki i oświaty,
– będącą rekompensatą za realizację usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym powierzonych na podstawie odrębnych przepisów,
– na szkolenia,
– na zatrudnienie,
– na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw,
– na restrukturyzację,
– na ochronę środowiska,
– na prace badawczo-rozwojowe,
– regionalną,
– udzielaną na inne przeznaczenia określone na podstawie § 6 przez Radę Ministrów.


Z treści Programu wynika, że przypadku pomocy udzielanej podatnikom na jego podstawie będziemy mieli do czynienia z pomocą udzielaną w formach i na zasadach wynikających z tego programu na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)
Z wyżej przytoczonych przepisów Ordynacji podatkowej wynika, że wsparcie udzielane podatnikom na jego podstawie stanowić będzie pomoc publiczną udzielaną na podstawie Programu, który z kolei przyjął, że wsparcie to jest pomocą publiczną udzielaną w celu naprawienia szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe lub inne nadzwyczajne zdarzenia – art. 67b §1 pkt 3 lit. a, jak słusznie wskazuje pytający.
Zatem postępowanie prowadzone w celu udzielenia wsparcia na podstawie omawianego Programu podlega rygorom i zasadom postępowania w prawach ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną, określonych w ustawie Ordynacja podatkowa.

ODPOWIEDŹ I:

W przypadku ulg w spłacie zobowiązań podatkowych udzielanych na podstawie art. 67a §1 i z art. 67b §1 pkt 3 lit. a w związku z Programem, w pierwszej kolejności stwierdzić należy, że w przytoczonych powyżej przepisach art. 67a §1 Ordynacji podatkowej, jako przesłankami do ich zastosowania, kierować się należy przesłankami ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego. Przesłanki te są typowymi klauzulami generalnymi, co oznacza, że istnienie ustawowych przesłanek podlega w każdej sprawie odrębnym ustaleniom organu podatkowego. 
Natomiast użycie sformułowania „może” oznacza, że nawet stwierdzenie przez organ podatkowy istnienia ustawowych przesłanek nie obliguje automatycznie do wydania pozytywnej decyzji dla podatnika i udzielenia wnioskowanej ulgi w spalcie zobowiązań podatkowych. Konstrukcja prawna uznania administracyjnego opiera się bowiem na uprawnieniu, a nie obowiązku organu podatkowego do podjęcia określonych działań. Poglądy te znajdują odbicie w literaturze przedmiotu. I tak: „Uznanie administracyjne to przyznanie organom administracji możliwości wyboru spośród dwóch lub więcej dopuszczalnych przez ustawę, a równowartościowych prawnie, rozwiązań, zgodnie z celami w ustawie określonymi (...). Uznanie administracyjne jest konstrukcją prawną pozwalającą organowi administracji publicznej na wybór konsekwencji prawnych zaistnienia sytuacji, do której odnosi się hipoteza normy prawnej.” (Babiarz S., Dauter B., Gruszczyński B., Kabat A., Niezgódka-Medek M., Ordynacja podatkowa. Komentarz. Warszawa 2010, str. 378).
Zauważyć przy tym należy, że okoliczność, iż decyzje w sprawach ulg w spłacie zobowiązań podatkowych mają charakter uznaniowy, nie oznacza jednak całkowitej swobody organu podatkowego przy wydawaniu rozstrzygnięć w tym zakresie, gdyż o istnieniu ważnego interesu podatnika nie decyduje subiektywne przekonanie podatnika, lecz kryteria zobiektywizowane, zgodne z powszechnie aprobowaną hierarchią wartości. Powyższe ulgi podatkowe są więc instytucjami wyjątkowymi, obwarowanymi spełnieniem przesłanek „ważnego interesu podatnika” lub „interesu publicznego.”
Zgodnie z poglądami wyrażanymi w orzecznictwie sądów administracyjnych, zbadanie ważnego interesu podatnika sprowadza się również do ustalenia, czy w sprawie wystąpiły nagłe zdarzenia losowe, a przede wszystkim sytuacje spowodowane działaniem czynników, na które podatnik nie miał wpływu i które nie były zależne od jego postępowania.

 

Stosownie do art. 67a §1 pkt 1, 2 i 3 Ordynacji podatkowej, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, organ podatkowy może:

  • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a,
  • umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.


Natomiast odnosząc się do pojęcia interesu publicznego należy stwierdzić, iż jest to dyrektywa postępowania, nakazująca mieć na uwadze respektowanie wartości wspólnych dla całego społeczeństwa lub danej społeczności lokalnej, takich jak: sprawiedliwość, bezpieczeństwo, zaufanie obywateli do organów władzy publicznej, sprawność działania aparatu państwowego itp. Ponadto, naczelną zasadą systemu prawa podatkowego w Polsce, znajdującą oparcie w przepisie art. 84 Konstytucji RP, jest powszechność opodatkowania. Wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe stanowią zatem odstępstwo od tej zasady, winny zatem być odzwierciedleniem wyjątkowego położenia podatnika (podobne poglądy – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 maja 2011r., sygn. akt I SA/Bk 745/10).
Wydawanie decyzji w ramach uznania administracyjnego nie oznacza również dowolności działań organu przy podejmowaniu decyzji. Wystąpienie kryterium ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego powinno być w każdym przypadku indywidualnie ustalone przez organ podatkowy w oparciu o wyczerpująco zebrany materiał dowodowy (art.187 §1 Ordynacji podatkowej) i dokładnie wyjaśniony stan faktyczny sprawy (art.122 Ordynacji podatkowej). Jednocześnie zauważyć należy, iż wydanie decyzji wymaga nie tylko rzetelnego zebrania materiału dowodowego, ale również jego wnikliwej i prawidłowej oceny w celu ustalenia, czy istnieje „ważny interes podatnika” lub (i) „interes publiczny”, mogący uzasadniać uwzględnienie wniosku podatnika.
Zatem wydanie decyzji w ramach Programu pomocy dla rolników i producentów rolnych winno zostać poprzedzone pełnym postępowaniem podatkowym, przy dokładnym i rzetelnym wyjaśnieniu wszystkich okoliczności sprawy. Ze względu na okoliczność, że w świetle orzecznictwa sądów administracyjnych, zbadanie sytuacji ekonomiczno-finansowo-życiowej podatnika jest jednym z niezbędnych elementów postępowań w sprawach ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, zatem pytający powinien w postępowaniu dopuścić wszystkie dowody umożliwiające na ustalenie tej sytuacji. Jednym z dowodów, które mogą być wykorzystane w takim celu jest dowód z przesłuchania strony postępowania. Podkreślić jednak należy, że – zgodnie z poglądami wyrażanymi w orzecznictwie sądów administracyjnych - nie może to być jedyny dowód, jaki zostanie wykorzystany w postępowaniu w sprawach ulg w spłacie zobowiązań podatkowych. Organ zobligowany jest do sięgnięcia do wszystkich dostępnych dla niego dowodów, które mogą przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie są sprzeczne z prawem. Mogą to być np. wiadomości uzyskiwane przez organ z powszechnie dostępnych rejestrów (np. ksiąg wieczystych, baza Cepik) lub też znane organowi „z urzędu” (np. ewidencja gruntów i budynków).

ODPOWIEDŹ II:

Z uwagi na okoliczność, że z poglądów orzecznictwa i doktryny prawa podatkowego wynika, że przedmiotem ulg w spłacie zobowiązań podatkowych mogą być jedynie podatki i zaległości podatkowe istniejące w dacie wszczęcia postępowania podatkowego (ulga podatkowa w formie umorzenia zaległości podatkowej) lub w dacie wydawania rozstrzygnięcia (ulgi podatkowe w formie odroczenia lub rozłożenia na raty podatku lub zaległości podatkowej), zaś omawiany Program nie wprowadza odrębnych i odmiennych regulacji w tym zakresie stanowiących wyłom od tej zasady, uznać należy, że zastosowanie ulgi w postaci umorzenia jest możliwe, tylko gdy podatnik w dacie złożenia wniosku posiada zaległości podatkowe w podatku rolnym.

Monika Truksa

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Zwolnienie z opłaty za uwierzytelnienie dokumentu za zgodność z oryginałem

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA:

W nr 3/2012 Serwisu A-S ukazała się odpowiedź na pytanie sekretarza gminy, czy prawidłowe jest pobieranie od rolnika opłaty skarbowej za potwierdzenie faktur Vat za zgodność z oryginałem. Powołując się na ustawę o opłacie skarbowej z 16 listopada 2006 r., udzielono odpowiedzi, że opłatę skarbową należy pobierać. Natomiast art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej zwalnia z opłaty skarbowej wniosek o zwrot podatku oraz załączniki. W takim razie proszę o odpowiedź, w stosunku do jakich załączników odnosi się zwolnienie zapisane w art. 6 ust.5?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Zgodnie ze stanowiskiem zajętym w opu blikowanej odpowiedzi: opłacie podlega czynność urzędowa uwierzytelnienia za zgodność z oryginałem dokonywana przez organ na wniosek rolnika. Natomiast zwolnieniu spod opłaty skarbowej podlega złożenie przez rolnika wniosku o zwrot akcyzy wraz z załącznikami.

Uwierzytelnienie za zgodność z oryginałem, dokonywane na wniosek rolnika, jest inną czynnością urzędową, niż złożenie wniosku o zwrot akcyzy. Z opłaty skarbowej zwalnia się czynność złożenia wniosku o zwrot akcyzy  wraz z załącznikami, a nie czynność uwierzytelnienia za zgodność z oryginałem. Zauważyć przy tym należy, że wszelkiego typu preferencje podatkowe, a takim jest zwolnienie z opłaty skarbowej, zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych i poglądami doktryny prawa, stanowią wyjątek od zasady m.in. powszechności opodatkowania i jako wyjątek nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający. 

Analogiczne stanowisko do przedstawionego przez autorkę pytania zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 3441, (opublikowana 10 maja 2012 r.). Ministerstwo potwierdziło, że dokonanie poświadczenia kopii faktur VAT nadal rodzi obowiązek zapłaty opłaty skarbowej, według stawki określonej w ust. 4 w części II załącznika do ustawy o opłacie skarbowej. W powyższej odpowiedzi Ministerstwo Finansów podkreśliło, że poświadczenie kopii faktur VAT jest dokonywane na wniosek zainteresowanego, czyli producenta rolnego. Wnioskodawca decyduje bowiem, że do wniosku nie załącza oryginałów faktur VAT, a jedynie ich kopie, potwierdzone za zgodność z oryginałem przez uprawnionego pracownika urzędu gminy lub miasta. Potwierdzenie takie poprzedza złożenie wniosku i stanowi rezultat działania organu podjętego na wniosek konkretnego podmiotu. 

Monika Truksa

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Odpis na ZFŚS w jednostce oświatowej

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 6/2012

PYTANIE BURMISTRZA MIASTA I GMINY:

W jednostce oświatowej corocznie naliczany jest odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jednak środki na ten cel, za poszczególne lata, nie zostały przekazane w pełnej wysokości. Czy na dzień dzisiejszy, w oparciu o art. 291 § 1 ustawy Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r., Nr 21, poz.94 z późn. zm.), ulega przedawnieniu nieprzekazana i niewykorzystana część środków na ww. fundusz za lata 2008 i wcześniejsze? Czy środki z tych lat nadal uległyby ewentualnemu przedawnieniu, jeśli w roku 2009 został pomniejszony odpis za poprzednie okresy, czyli za rok 2008 i lata wcześniejsze, a w roku 2012 z powrotem doksięgowano zdjętą wcześniej różnicę odpisu? 

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Skoro nie może mieć miejsca nieprzekazanie środków na ZFŚS (konstrukcja normy prawnej oparta jest na trybie imperatywnym, a nie fakultatywnym), to nie może dojść do powstania roszczeń po stronie funduszu o przekazanie takich środków. Zatem, jeśli nie dochodzi do powstania roszczeń, nie jest możliwym analizowanie problemu przedawnienia roszczeń, które nie powstały.

Przede wszystkim należy podkreślić, że poruszony problem ma bardzo trudny i złożony charakter prawny. Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, użyte w ustawie określenie dotyczące pojęcia „coroczny odpis podstawowy” oznacza równowartość dokonanych odpisów na rachunek bankowy funduszu, w wysokości określonej w art. 5, na zasadach określonych w art. 6 ust. 2. Stosownie do treści art. 5 ust. 1 powołanej ustawy, fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Dalsze ustępy artykułu 5 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych doprecyzowują tryb i zasady tworzenia funduszu, przy czym, co istotne dla analizowanego pytania, na mocy ust. 8 wyłączono stosowanie przepisów ust. 1-7 m.in.: do szkół i placówek objętych systemem oświaty, w stosunku do nauczycieli podlegających przepisom Karty Nauczyciela.

ODPIS W KARCIE NAUCZYCIELA

Przepisy Karty Nauczyciela regulują – w art. 53 – szczególny tryb naliczania odpisu. I tak, stosownie do art. 53 ust. 1, dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć), skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) i 110% kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust. 3, obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku.
Z art. 53 ust. 1a wprost wynika, że z odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, o którym mowa w ust. 1, wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym.
Ponadto, w sprawach nieuregulowanych w art. 53 ust. 1–4 stosuje się przepisy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, co wprost wynika z art. 53 ust 5 Karty Nauczyciela.
Zatem, w pierwszej kolejności zauważyć należy, że - w świetle powyższych przepisów prawa - w przypadku tych wszystkich sytuacji, w których będziemy mieli do czynienia z pracodawcą, który jest zobowiązany do stosowania Karty nauczyciela i na jej podstawie wypłaty świadczenia - spoczywa na nim obowiązek wypłaty określonego świadczenia na rzecz uprawnionych pracowników niezależnie od tego, czy środki na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych zostały przekazane, czy też nie. Istotnym jest tu bowiem, dla możliwości wysunięcia roszczeń o wypłatę świadczenia przewidzianego w art. 53a ust. 1a przez uprawnionego pracownika, w pierwszej kolejności dokonanie obowiązku dokonania odpisu, a nie faktyczne przekazanie na fundusz środków.
Przeanalizowanie tego problemu jest o tyle istotne, że w zadanym pytaniu poruszono kwestię przedawniania roszczeń. Po to jednak, aby analizować kwestię przedawniania roszczenia, w pierwszej kolejności w sposób niebudzący wątpliwości należy ustalić, że roszczenie tego typu powstaje. Istota problemu sprowadza się zatem przede wszystkim do tego, czy z tytułu nieprzekazania środków na ZFŚS powstaje roszczenie o ich przekazanie, a jeśli roszczenie powstaje, to komu przysługuje. Termin przedawnienia roszczenia to zagadnienie wtórne.
Z treści pytania wynika, że zdaniem pytającego powstaje roszczenie tego typu, tj. o przekazanie środków na ZFŚS nieprzekazanych w roku dokonania odpisu na ten fundusz. Jest to logiczną konsekwencją zadania przez autora pytania o przedawnienie roszczeń. W sytuacji bowiem, w której nie dochodzi do powstania roszczenia, nie może dojść do jego przedawnienia.
Zauważyć zatem należy, analizując problem pod kątem powstania roszczenia, że najistotniejszymi elementami jest ustalenie zakresu roszczenia oraz ustalenie podmiotu, któremu przysługuje czynna legitymacja procesowa do wysuwania tego roszczenia.
Zatem, z jednej strony, w odniesieniu do kwestii możliwości wysuwania roszczeń o wypłatę świadczenia wynikającego z art. 53a ust. 1a Karty Nauczyciela, zdaniem autorki z przepisu tego wynika, że spełniającemu określone kryteria pracownikowi przysługuje prawo wysuwania określonych roszczeń niezależnie od tego, czy środki na ZFŚS faktycznie zostały przekazane przez pracodawcę, czy też nie. W tej sytuacji potencjalnej analizie mógłby podlegać termin przedawnienia roszczeń o wypłatę świadczenia z ZFŚS, które przysługują uprawnionemu pracownikowi. Jednak nie o ten termin zadano pytanie.
Z drugiej strony, w odniesieniu do kwestii przysługiwania i powstania roszczeń na rzecz innych podmiotów, a konkretnie ZFŚS, jak się wydaje, fundusz nie posiada czynnej zdolności procesowej w zakresie wysuwania roszczeń o przekazanie środków finansowych na jego rzecz. Przepisy prawa zawarte w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie przewidują sytuacji, w której dokonuje się odpisu na ZFŚS, a nie przekazuje faktycznie środków. Z analizy obowiązujących norm prawnych wynika, że obowiązkiem pracodawcy jest odrębne gromadzenie środków finansowych ZFŚS. W art. 12 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych stwierdza się, że „środki funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym”, a nie „mogą być gromadzone”. Prawodawca nie przewiduje zatem sytuacji, w której nie dojdzie do takiego przekazania środków.
Skoro nie może mieć miejsca nieprzekazanie środków na ZFŚS (konstrukcja normy prawnej oparta jest na trybie imperatywnym, a nie fakultatywnym), to nie może dojść do powstania roszczeń po stronie funduszu o przekazanie takich środków.
Zatem, jeśli nie dochodzi do powstania roszczeń, nie jest możliwym analizowanie problemu przedawnienia roszczeń, które nie powstały. Nie jest więc możliwym udzielenie odpowiedzi w zakresie terminu przedawnienia roszczeń, które nie istnieją.

Dodatkowo nadmienić należy, że - z uwagi na obowiązkowy charakter tworzenia ZFŚS i przekazania na niego środków, które gromadzi się na wyodrębnionym rachunku bankowym - niewykonywanie przepisów ustawy zagrożone jest sankcją karną (art. 12a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). 

Monika Truksa

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Administracyjny tytuł wykonawczy decyzją administracyjną?

FINANSE SAMORZĄDU - SAS 6/2012

PYTANIE INSPEKTORA:

Czy tytuł wykonawczy stosowany w egzekucji należności pieniężnych wystawiony przez organ podatkowy (wójta, burmistrza, prezydenta lub osobę upoważnioną przez wójta) do naczelnika Urzędu Skarbowego jest decyzją administracyjną?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W systemie polskiego prawa administracyjnego brak jest definicji legalnej pojęć „decyzja administracyjna” i „administracyjny tytuł wykonawczy”.

Stosownie do art. 104 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego, organ administracji publicznej załatwia sprawę przez wydanie decyzji, chyba że przepisy kodeksu stanowią inaczej, przy czym – w myśl art. 104 § 2 - decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji.

Zgodnie z poglądami doktryny prawa „W kodeksie zawarto zasadę załatwiania indywidualnych spraw administracyjnych przez wydanie decyzji (art. 104 k.p.a.). Oznacza to, że gdy uprawnienia lub obowiązki strony nie powstały bezpośrednio z mocy prawa, ale w wyniku konkretyzacji normy prawnej, organ administracji – jeśli nie jest przewidziana inna forma jego działania – obowiązany jest dokonać tej konkretyzacji w formie decyzji administracyjnej. (…) Decyzje rozstrzygają sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończą sprawę w danej instancji. Decyzją administracyjną jest jednostronny akt, podjęty przez organ administracji publicznej, w konkretnej sprawie administracyjnej, skierowany do indywidualnie określonego podmiotu, z którym nie wiąże organu więź organizacyjna lub służbowa, a rozstrzygający o prawach i obowiązkach tego podmiotu na podstawie powszechnie obowiązującej normy prawa” (Z. Leoński, Zarys prawa administracyjnego, Warszawa 2004, str. 328).

ELEMENTY DECYZJI

Artykuł 107 § 1 k.p.a. zawiera katalog konstytutywnych elementów decyzji. I tak, decyzja powinna zawierać:

  • oznaczenie organu administracji publicznej,
  • datę wydania,
  • oznaczenie strony lub stron,
  • powołanie podstawy prawnej,
  • rozstrzygnięcie,
  • uzasadnienie faktyczne i prawne,
  • pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie,
  • podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji lub, jeżeli decyzja wydana została w formie dokumentu elektronicznego, powinna być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, 
  • decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi.

Natomiast w odniesieniu do regulacji prawnych dotyczących administracyjnego tytułu wykonawczego, zastosowanie będą miały przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. 

Stosownie do brzmienia art. 26 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, organ egzekucyjny wszczyna egzekucję administracyjną na wniosek wierzyciela i na podstawie wystawionego przez niego tytułu wykonawczego, sporządzonego według ustalonego wzoru. 
Z kolei art. 26 § 2 powołanej ustawy zawiera delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych, na mocy której jest on upoważniony do określenia, w drodze rozporządzenia, wzoru tytułu wykonawczego, o którym mowa w § 1, przy czym wzór ten zawiera treść określoną w art. 27, a ponadto umożliwia elektroniczne przetwarzanie danych zawartych w tytule wykonawczym.

SKŁADOWE TYTUŁU WYKONAWCZEGO

Zgodnie z art. 27 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji tytuł wykonawczy zawiera:

  • oznaczenie wierzyciela;
  • wskazanie imienia i nazwiska lub firmy zobowiązanego i jego adresu, a także określenie zatrudniającego go pracodawcy i jego adresu, jeżeli wierzyciel posiada taką informację,
  • treść podlegającego egzekucji obowiązku, podstawę prawną tego obowiązku oraz stwierdzenie, że obowiązek jest wymagalny, a w przypadku egzekucji należności pieniężnej – także określenie jej wysokości, terminu, od którego nalicza się odsetki z tytułu niezapłacenia należności w terminie, oraz rodzaju i stawki tych odsetek,
  • wskazanie zabezpieczenia należności pieniężnej hipoteką przymusową albo przez ustanowienie zastawu skarbowego lub rejestrowego lub zastawu nieujawnionego w żadnym rejestrze, ze wskazaniem terminów powstania tych zabezpieczeń,
  • wskazanie podstawy prawnej pierwszeństwa zaspokojenia należności pieniężnej, jeżeli należność korzysta z tego prawa i prawo to nie wynika z zabezpieczenia należności pieniężnej,
  • wskazanie podstawy prawnej prowadzenia egzekucji administracyjnej,
  • datę wystawienia tytułu, podpis z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego podpisującego oraz odcisk pieczęci urzędowej wierzyciela,
  • pouczenie zobowiązanego o skutkach niezawiadomienia organu egzekucyjnego o zmianie miejsca pobytu,
  • pouczenie zobowiązanego o przysługującym mu w terminie 7 dni prawie zgłoszenia do organu egzekucyjnego zarzutów w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego,
  • klauzulę organu egzekucyjnego o skierowaniu tytułu do egzekucji administracyjnej,
  • wskazanie środków egzekucyjnych stosowanych w egzekucji należności pieniężnych.

W wykonaniu powyższej delegacji ustawowej wydano Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w załącznikach do którego zawarto m.in. urzędowe wzory tytułów wykonawczych.
Tytuł wykonawczy sporządzony według urzędowego wzoru, tj. na określonym wyżej wskazanym w rozporządzeniu formularzu, stanowi podstawę do wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego w trybie i na zasadach określonych w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Decyzja administracyjna może być podstawą do wystawienia tytułu wykonawczego, co wprost wynika z treści samego formularza (przykładowo – w formularzu TYT-1 w części D „Dane dotyczące należności i odsetek” w rubryce 30 jest wyodrębnione miejsce do wpisania podstawy prawnej należności, takiej jak m.in. orzeczenie (inny akt administracyjny, z dnia………, nr ……………..).
Zauważyć też należy, że w myśl art. 3 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, egzekucję administracyjną stosuje się m.in. do obowiązków określonych w art. 2, gdy wynikają one z decyzji lub postanowień właściwych organów.

PODSUMOWANIE
W ocenie autorki, brak jest wątpliwości co do tego, że administracyjny tytuł egzekucyjny nie jest decyzją administracyjną. Może natomiast zostać wystawiony, przez uprawniony do tego organ, w celu przymusowego wyegzekwowania obowiązku nałożonego uprzednio wydaną i wprowadzoną do obrotu prawnego decyzją administracyjną. W takiej sytuacji decyzja będzie miała charakter pierwotny w stosunku do wtórnej pozycji wystawionego w celu jej wykonania tytułu wykonawczego.

Monika Truksa

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Budynki mieszkalne na terenach przeznaczonych do użytkowania rolniczego

POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Czy na terenie, według planu zagospodarowania przestrzennego gminy grunty RP – tereny do użytkowania rolniczego z zapisem „dopuszcza się lokalizację budynków mieszkalnych oraz budynków do prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej” – można wydzielić (w oparciu o postanowienie o zgodności w planie zagospodarowania przestrzennego) działkę o pow. 0,2 ha pod zabudowę jako działkę budowlaną (dotyczy działek niezabudowanych), wydając pozytywną decyzję o podziale nieruchomości? 

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Samo dopuszczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego możliwości lokalizacji budynków mieszkalnych oraz budynków do prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej na obszarze oznaczonym w tym planie jako „tereny do użytkowania rolniczego”, nie powoduje automatycznego pozbawienia tych gruntów ich przeznaczenia w tym planie de facto jako gruntów rolnych.

Sformułowanie „tereny do użytkowania rolniczego, na których dopuszcza się lokalizację budynków mieszkalnych oraz budynków do prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej” jest bardzo ogólnym i niezbyt precyzyjnym określeniem, co do możliwości lokalizacji na tym obszarze budynków mieszkalnych oraz budynków do prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej. Być może chodziło o możliwość lokalizacji tzw. zabudowy zagrodowej na tych gruntach, ale nie zostało to jednoznacznie wyrażone. 

Wydaje się zatem, że skoro z planu tego nie wynika jednocześnie zakaz dokonywania podziału nieruchomości na działki o powierzchni co najmniej 2000 m2, to tym samym brak jest podstaw do odmowy dokonania podziału nieruchomości na działki o takiej powierzchni. 

Zwrócić należy jednak uwagę, że samo wydzielenie z nieruchomości stanowiącej grunt rolny działki o pow. 2000 m2, z przeznaczeniem pod zabudowę, nie powoduje automatycznej zmiany przeznaczenia tej działki (nieruchomości). 

Wyłączony grunt nadal pozostanie gruntem rolnym i warunkiem jego zabudowy jest uzyskanie zgody właściwego organu w trybie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.). 

Sławomir Pyźlak

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2004 r.  Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Uchwały zebrania wiejskiego nie można zaskarżyć do WSA

POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE - SAS 6/2012

Pytanie SOŁTYSA:

Czy możliwe jest zaskarżenie uchwały zebrania wiejskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego?

Odpowiedź prawnika: 

Uchwała zebrania wiejskiego nie może być przedmiotem skargi do sądu administracyjnego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (zwanej dalej u.s.g.) gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. Jednostką pomocniczą może być również położone na terenie gminy miasto. Jednostkę pomocniczą tworzy rada gminy, w drodze uchwały, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami lub z ich inicjatywy (art. 5 ust. 2 u.s.g.). Zgodnie zaś z ust. 3 powołanego przepisu szczegółowe zasady tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostki pomocniczej określa statut gminy. Podstawową jednostką pomocniczą gminy jest zatem sołectwo. Organy sołectwa określa art. 36 ust. 1 u.s.g., stanowiąc, że organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym – sołtys. 
Aby udzielić odpowiedzi na zadane wyżej pytanie, konieczne jest sięgnięcie do art. 3 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (zwanej dalej p.p.s.a.), który określa wyczerpująco rodzaje aktów podlegających zaskarżeniu do sądu administracyjnego. Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 5 p.p.s.a zaskarżeniu podlegają akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej. Przedmiotem skargi do sądu administracyjnego mogą być również akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, inne niż określone powyżej, jeżeli są podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej (art. 3 § 2 pkt 6 p.p.s.a.).

Wymienione regulacje umożliwiają więc wniesienie skargi jedynie na akty organów gminy (rady gminy, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta), nie zaś na akty organów jednostek pomocniczych gminy. Wobec powyższego zaskarżenie do sądu administracyjnego uchwały zebrania uznać należy za niedopuszczalne, zaś wniesienie takiej skargi, na mocy art. 58 § 1 pkt 1 p.p.s.a., podlegać będzie odrzuceniu (patrz także postanowienie NSA ośrodka zamiejscowego w Krakowie z dnia 9 grudnia 2003 r., sygn. akt II SA/Kr 2982/03, Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych).

Michał Pęczkowski

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j.Dz.U.2001 Nr 142, poz. 1591 ze zm.);
– Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U.2002 Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Podział nieruchomości quoad usum a prace budowlane

POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA:

Czy dokonanie podziału nieruchomości quoad usum przyznaje współwłaścicielom prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w zakresie użytkowanych przez nich części tej nieruchomości?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA: 

Po dokonaniu podziału quoad usum każdy ze współwłaścicieli posiada samodzielne prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w odniesieniu do przyznanej mu w tym podziale części nieruchomości.

W myśl art. 206 Kodeksu cywilnego (zwanego dalej k.c.) każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. 
Współwłaściciele mogą w umowie określić, inaczej niż to wynika z ustawy, sposób korzystania z rzeczy wspólnej. Przede wszystkim mogą oni wybrać taki sposób korzystania z rzeczy wspólnej, jaki im najbardziej odpowiada.

PODZIAŁ QUOAD USUM

W stosunku do nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności najczęściej zastosowanie znajduje tzw. podział quoad usum. Polega on na tym, że każdy ze współwłaścicieli otrzymuje do wyłącznego użytku fizycznie wydzieloną część nieruchomości wspólnej. Zgodę na podział quoad usum muszą wyrazić wszyscy współwłaściciele, gdyż jest to czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu. W razie braku zgody pomiędzy współwłaścicielami, współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą na podstawie art. 199 k.c. żądać ustanowienia podziału quoad usum przez sąd (por. postanowienie SN z dnia 4 października 2002 r., III CKN 521/01, Lex nr 57227). 

W wyniku podziału każdy współwłaściciel staje się posiadaczem prawa odrębnego korzystania z fizycznie wydzielonej części nieruchomości. 

Należy jednak stanowczo podkreślić, że podział quoad usum nie oznacza zniesienia współwłasności i nie zmienia stosunków własnościowych, a wywołuje jedynie skutki prawne w sferze obligacyjnej. Wobec powyższego nasuwa się pytanie, czy przeprowadzenie podziału quoad usum jest równoznaczne z przyznaniem danemu współwłaścicielowi prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane (zwanej dalej Prawem budowlanym).

PRAWO DO DYSPONOWANIA NIERUCHOMOŚCIĄ NA CELE BUDOWLANE

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, przez prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane należy rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych. Podkreślić trzeba, że posiadanie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest elementem koniecznym do uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgodnie bowiem z art. 32 ust. 4 pkt 2 Prawa budowlanego, pozwolenie na budowę może być wydane wyłącznie temu, kto pod rygorem odpowiedzialności karnej złożył oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. 

Gdyby więc uznać, że podział quoad usum nie kształtuje prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane współwłaściciela na indywidualnie użytkowanej przez niego części nieruchomości, to decydując się na przeprowadzenie robót budowlanych, wymagających pozwolenia na budowę, właściciel ten musiałby uzyskać na nie zgodę wszystkich współwłaścicieli.
Trzeba zatem wskazać, że podział quoad usum kształtuje pomiędzy współwłaścicielami nowy stosunek obligacyjny, który pozwala im na korzystanie z przyznanych im części nieruchomości z wyłączeniem innych współwłaścicieli. Tym samym spełniona zostaje przesłanka istnienia tytułu prawnego, od którego uzależnione jest również istnienie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Należy więc przyjąć, że po dokonaniu podziału quoad usum każdy ze współwłaścicieli posiada samodzielne prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w odniesieniu do przyznanej mu w tym podziale części nieruchomości (por. wyrok NSA z dnia 1 października 1991 r., sygn. akt IV SA293/91, wyrok WSA w Gdańsku z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. akt I SA/Gd 1064/10, Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych).

Michał Pęczkowski

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.1964 Nr 16, poz. 93 ze zm.)
– Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.Dz.U.2003 Nr 207, poz. 2016 ze zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Usuwanie zwłok dzikich zwierząt

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Do kogo należy obowiązek usunięcia martwego dzikiego zwierzęcia z pasa drogowego dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych? 
Do kogo należy usuniecie zwłok dzikiego zwierzęcia znalezionego na prywatnej posesji?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Pojawienie się zwłok zwierząt łownych na terenie gminy należy traktować tak samo jak pojawienie się zwłok zwierząt bezdomnych, tzn. jako zdarzenie powodujące konieczność działania gminy w celu przywrócenia czystości i porządku. Dlatego, w przypadku znalezienia zwłok dzikiego zwierzęcia na prywatnej posesji, jej właściciel powinien zawiadomić gminę.

Zgodnie z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - tekst jednolity: Dz. U z 2012 r., poz. 391 (dalej zwana ucp), obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządcy drogi. 

Z kolei w myśl art. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. (Dz. U. z 2007 r., Nr 19, poz. 115 ze zm.) drogi publiczne, ze względu na funkcje w sieci drogowej, dzielą się na następujące kategorie: drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne. Zatem, gdy padła zwierzyna znajduje się na drodze, obowiązek jej usunięcia spoczywa na zarządcy drogi. 
Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy (art. 3 ust. 1 ucp). Realizacja tego obowiązku następuje m.in. przez zapewnienie zbierania, transportu i unieszkodliwiania zwłok bezdomnych zwierząt lub ich części. Pojawienie się zwłok zwierząt łownych na terenie gminy należy traktować tak samo jak pojawienie się zwłok zwierząt bezdomnych, tzn. jako zdarzenie powodujące konieczność działania gminy w celu przywrócenia czystości i porządku. Dlatego, w przypadku znalezienia zwłok dzikiego zwierzęcia na prywatnej posesji, jej właściciel powinien zawiadomić gminę.
Warto podkreślić, że w każde podejrzenie choroby zakaźnej u padłego zwierzęcia bezdomnego lub łownego  powinno być zgłoszone do właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii, który podejmuje działania  zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.  Inspekcja Weterynaryjna nie zbiera, nie transportuje i nie utylizuje zwłok padłych zwierząt. W jej kompetencjach leży wyłącznie wydanie stosownej opinii, a w niektórych wypadkach pobranie próbek do badań laboratoryjnych. Jeśli zachodzi taka konieczność powiatowy lekarz weterynarii określa sposób postępowania ze zwłokami martwych zwierząt podejrzanych o chorobę zakaźną.

UTYLIZACJA
Stosownie do treści Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1774/2002, zwłoki wszystkich padłych zwierząt stanowią materiał kategorii 1 i powinny zostać przekazane do zakładu utylizacyjnego uprawnionego do przetwórstwa takiego materiału.

Monika Mikucka

Podstawa prawna: 
– Art. 3 ust. 1 i art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - tekst jednolity: Dz. U z 2012 r., poz. 391

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

 

Wypełnianie oświadczeń majątkowych

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 6/2012

PYTANIE WÓJTA GMINY:

W związku z wątpliwościami dotyczącymi zasad wypełniania oświadczeń majątkowych, prosimy o przedstawienie wyjaśnienia w następującej sprawie:

Małżonek osoby zobowiązanej do składania oświadczenia majątkowego prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W trakcie prowadzenia działalności nabywa określone „rzeczy ruchome” o wartości powyżej 10 000 zł. Między małżonkami nie istnieje rozdzielność majątkowa.

Czy w oświadczeniu majątkowym w punkcie IX pn. „Składniki mienia ruchomego o wartości powyżej 10 000 złotych” wymienione „rzeczy ruchome” nabywane w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przez jednoosobową firmę prowadzoną przez małżonka powinny być wymieniane w treści oświadczenia?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Zgodnie z treścią art. 24h ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), radny, wójt, zastępca wójta, sekretarz gminy, skarbnik gminy, kierownik jednostki organizacyjnej gminy, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta, są obowiązani do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym, zwanego dalej „oświadczeniem majątkowym”. Oświadczenie majątkowe dotyczy ich majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.

 

CO ZAWIERA OŚWIADCZENIE

Oświadczenie majątkowe 

  • zawiera informacje o:
  • zasobach pieniężnych, nieruchomościach, udziałach i akcjach w spółkach handlowych oraz o nabyciu od Skarbu Państwa, innej państwowej osoby prawnej, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków lub od komunalnej osoby prawnej mienia, które podlegało zbyciu w drodze przetargu, a także dane o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz dotyczące zajmowania stanowisk w spółkach handlowych,
  • dochodach osiąganych z tytułu zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej lub zajęć, z podaniem kwot uzyskiwanych z każdego tytułu,
  • mieniu ruchomym o wartości powyżej 10.000 złotych,
  • zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10.000 złotych, w tym zaciągniętych kredytach i pożyczkach oraz warunkach, na jakich zostały udzielone.

Zakres przedmiotowy oświadczenia majątkowego obejmuje informacje dotyczące majątku odrębnego (obecnie osobistego – art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dalej kro) oraz majątek objęty małżeńską wspólnością majątkową osoby zobowiązanej do złożenia tego oświadczenia. Poza tym zakresem pozostaje majątek osobisty małżonka osoby zobowiązanej do złożenia oświadczenia majątkowego, a także majątki innych członków rodziny. 

MAJĄTEK WSPÓLNY MAŁŻONKÓW

Stosownie do art. 31 § 2 kro, do majątku wspólnego małżonków należą w szczególności:

  • pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
  • dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
  • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków,
  • kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Z powyższego wynika, że dochody osiągane przez małżonka osoby zobowiązanej do złożenia oświadczenia majątkowego, z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, wchodzą do majątku wspólnego małżonków. Jeżeli z tych dochodów (uzyskiwanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a zarazem wchodzących w skład majątku wspólnego małżonków) małżonek osoby zobowiązanej do złożenia oświadczenia majątkowego nabywa przedmioty ruchome o wartości powyżej 10.000 zł, to przedmioty te powinny być wymienione w oświadczeniu majątkowym. 

Monika Mikucka

Podstawa prawna: 
– Art. 24h ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity:  Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.),
– Art. 32 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Syrena alarmowa upamiętni ważne święto państwowe

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 6/2012

Tylko gdy wojewoda wyda akt miejscowy

PYTANIE SEKRETARZA MIASTA I GMINY:

Czy syrena alarmowa stacjonarna może być wykorzystywana do innych celów niż sygnalizowanie zagrożeń kryzysowych? Ze strony radnych często padają zarzuty, że burmistrz miasta i gminy nie zezwolił na włączenie syreny z okazji różnych rocznic upamiętniających np. martyrologię lub święta państwowe czy lokalne. Proszę o podanie podstaw prawnych, które to regulują lub na podstawie jakich aktów prawnych można załączyć syrenę alarmową w przypadku okoliczności, o których mowa wyżej.

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

Syrena alarmowa stacjonarna może być, co do zasady, wykorzystywana jedynie do sygnalizowania realnego zagrożenia. W wyjątkowych, szczególnych przypadkach wojewoda może wydać akt miejscowy dopuszczający użycie sygnałów alarmowych związanych z wystąpieniem ważnej rocznicy (np. wybuchu Powstania Warszawskiego).

Używanie sygnałów alarmowych reguluje rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie systemów wykrywania skażeń i właściwości organów w tych sprawach. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze powszechnie obowiązujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej określa załącznik do tego rozporządzenia.

RODZAJE ALARMÓW

Rozróżnia się:

  • alarm powietrzny, 
  • alarm o skażeniach. 

W odniesieniu do alarmu powietrznego akustyczny system alarmowy wykorzystywany jest poprzez wydanie ciągłego, modulowanego dźwięku syreny w okresie jednej minuty oraz następujących po sobie sekwencji długich dźwięków sygnałów dźwiękowych pojazdów, gwizdków, trąbek lub innych przyrządów na sprężone powietrze w stosunku 3:1, w przybliżeniu 3 sekundy dźwięku oraz 1 sekunda przerwy.

Zgodnie z § 10 ust. 2 tego aktu wykonawczego sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze mogą być wykorzystane, z zastrzeżeniem ust. 4, wyłącznie na potrzeby systemów, o których mowa w § 1 rozporządzenia (tj. systemów obserwacji, pomiarów, analiz, prognozowania i powiadamiania o skażeniach na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) i w sytuacji rzeczywistego zagrożenia.

Stosownie natomiast do treści § 10 ust. 4 wykorzystanie sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych w ramach treningów i ćwiczeń systemów wykrywania i alarmowania możliwe jest po ogłoszeniu tego faktu przez właściwe terytorialnie organy administracji publicznej, z 24-godzinnym wyprzedzeniem, w środkach masowego przekazu i w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie. Ogłoszenie zawiera informacje o zakresie i zasięgu terytorialnym prowadzonego treningu lub ćwiczenia.

ZGODNIE Z PRAWEM
W każdym przypadku decyzje o wprowadzeniu lub ogłoszeniu sygnału lub komunikatu ostrzegawczego, a także o ich odwołaniu podejmuje właściwy terytorialnie organ administracji publicznej.

Jak wynika z powyższego, syrena alarmowa może być używana wyłącznie w ściśle określonych przypadkach dotyczących realnego zagrożenia związanego z obronnością państwa. 
Syrena za zgodą wojewody
W wyjątkowych, szczególnych przypadkach wojewoda może wydać akt miejscowy dopuszczający użycie sygnałów alarmowych związanych z wystąpieniem ważnej rocznicy (np. wybuchu Powstania Warszawskiego), tym niemniej należy podkreślić, że wojewodowie uprawnieni są do nadzorowania wojewódzkich systemów wykrywania i alarmowania oraz wojewódzkich systemów wczesnego ostrzegania o zagrożeniach, a kompetencje do podejmowania takich aktów wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin.
Na poziomie samorządu gminnego brak jest przepisów upoważniających do regulowania użycia syreny alarmowej w innych sytuacjach niż przewidziane w powołanym na wstępie rozporządzeniu

Janusz Groński 

Podstawa prawna:
– Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 października 2006 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. Nr 191, poz. 1415)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Przeniesienie na gminę własności urządzeń przesyłowych bez przeniesienia własności gruntów

FUNKCJONOWANIE SAMORZĄDU - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

W związku z wątpliwościami dotyczącymi możliwości nieodpłatnego nabycia przez naszą gminę (jednostkę samorządu terytorialnego) od Lasów Państwowych - Nadleśnictwa urządzeń stanowiących część składową nieruchomości (urządzeń przesyłowych - sieci wodociągowej) uprzejmie proszę o udzielenie informacji o mających zastosowanie w sprawie przepisach 
i możliwości skutecznego zawarcia umowy nieodpłatnego przeniesienia własności ww. urządzeń przez Nadleśnictwo na gminę. Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz.59), w rozdziale 6a reguluje zasady gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, będącym w zarządzie Lasów Państwowych. Przepisy powołanego rozdziału, określając zasady gospodarowania mieniem, w zasadzie odnoszą się jedynie do określenia zasad rozporządzania nieruchomościami należącymi do Lasów Państwowych - nie odnosząc sie do innych składników mienia.W tej sytuacji wątpliwości wywołuje możliwość nieodpłatnego przekazania gminie własności urządzeń stanowiących własność Lasów Państwowych (Nadleśnictwa). 

Odpowiedź prawnika:

Przeprowadzenie opisanego przez pytającego nabycia własności urządzeń przesyłowych jest, na mocy art. 47 § 1 Kodeksu Cywilnego (dalej k.c.), niedopuszczalne.

URZĄDZENIA PRZESYŁOWE

Przez urządzenia przesyłowe rozumieć należy urządzenia służące do doprowadzania i odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne. Zgodnie z art. 49 § 1 k.c. urządzenia przesyłowe nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Należy zatem przyjąć, że urządzenia przesyłowe, co do zasady, stanowią części składowe nieruchomości w rozumieniu art. 47 § 2 k.c., o ile nie wchodzą w skład przedsiębiorstwa lub zakładu. 

Zgodnie z powołanym wyżej przepisem przez część składową rzeczy rozumieć należy wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu połączonego. Rzecz stająca się częścią składową innej rzeczy traci swoją odrębność w znaczeniu faktycznym i prawnym i nie może być samodzielnym przedmiotem obrotu (w tym zbycia), o czym wprost stanowi art. 47 § 1 k.c. 

Należy zatem wykluczyć możliwość przejścia własności części składowej bez przeniesienia własności rzeczy głównej. W stosunku do nieruchomości fakt ten znajduje potwierdzenie także w art. 191 k.c., zgodnie z którym własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową.

Odnosząc powyższe rozważania do przedstawionego stanu faktycznego należy przyjąć, że urządzenia przesyłowe znajdujące się na gruncie Skarbu Państwa, zarządzanego przez Lasy Państwowe, stanowią części składowe tych gruntów. Nie istnieje więc możliwość przeniesienia na gminę własności samych urządzeń przesyłowych bez przeniesienia własności gruntów, na których urządzenia się znajdują. Umowę przeniesienia własności urządzeń przesyłowych bez jednoczesnego przeniesienia własności gruntów należałoby uznać za nieważną z mocy ustawy (art. 58 § 1 k.c. w zw. art. 47 § 1 k.c. – por. także wyrok SN z dnia 16 czerwca 2009 r., sygn. akt V CSK 479/08, Lex nr 627259).

Michał Pęczkowski

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.1964 Nr 16, poz. 93 ze zm.).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa