Nagroda jubileuszowa urzędnika - byłego rolnika

PRAWO PRACY - SAS 6/2012

PYTANIE SEKRETARZA GMINY:

Pracownik samorządowy w trakcie trwania stosunku pracy nabył prawo do nagrody jubileuszowej z okazji 25-letniego okresu pracy. Okres uprawniający go do tej nagrody nastąpił dnia 31.05.2011 r.  W związku z powyższym, pracownikowi wypłacono nagrodę jubileuszową w wysokości 100 % miesięcznego wynagrodzenia. W dniu 22.02.2012 r. pracownik przedłożył dokumenty, na podstawie których udokumentował pracę w gospodarstwie rolnym - 5 lat i 4 m-ce. Nabył więc prawo do nagrody jubileuszowej z okazji 30-letniego okresu pracy, którą należałoby wypłacić w okresie krótszym niż 12 m-cy od wypłaty poprzedniej nagrody. Czy nagroda jubileuszowa z okazji 30-letniego okresu pracy powinna być wypłacona w pełnej wysokości - tzn. 150 % wynagrodzenia, czy tylko w kwocie odpowiadającej różnicy między nagrodą wyższego i niższego stopnia? Jednocześnie nadmieniam, że nagrody jubileuszowe wypłacane są w naszym zakładzie pracy na podstawie ustawy o pracownikach samorządowych z dnia 21.11.2008 r. (art. 38 ust.2 kpt.2 i ust. 5).

Odpowiedź prawnika:

Nie budzi wątpliwości fakt, iż wskazany przez pytającego pracownik samorządowy nabył prawo do nagrody jubileuszowej z okazji 30-letniego okresu pracy.

Stosownie do treści art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych, do okresów uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. 

STAŻ PRACY ZA PRACĘ NA ROLI

Zgodnie zaś z art. 1 ustawy o wliczaniu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, pracownikowi wlicza się także:

  • okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka;
  • przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem;
  • przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Analizując przepis art. 38 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych należy dojść do wniosku, że pierwsza nagroda jubileuszowa przysługuje pracownikowi samorządowemu po przepracowaniu 20 lat. Prawo do kolejnej z nich przysługuje co 5 lat, aż do przepracowania 45 lat. Uprawnienia związane z nagrodami jubileuszowymi uzależnione są jedynie od posiadanego stażu pracy, a okoliczność wypłaty jednej nagrody nie może mieć wpływu na wysokość kolejnej z nich. Jeżeli więc pracownik samorządowy otrzymał nagrodę jubileuszową i wkrótce potem przedłożył dokumenty, z których wynika, że posiada w istocie nie 25-letni, lecz 30-letni staż pracy, to tym samym nabył prawo do kolejnej nagrody, która powinna mu zostać wypłacona w pełnej wysokości.

Michał Pęczkowski

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U.2008 Nr 223, poz. 1458 ze zm.);
– Ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U.1990 Nr 54, poz. 310).

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa