PRZEGLĄD LEGISLACYJNY

PRZEGLĄD LEGISLACYJNY - SAS 3 / 2023

RADY SENIORÓW

Od 11 kwietnia 2023 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa (Dz.U. z dnia 27 marca 2023 r., poz. 572).

Zmiana ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym polega na wprowadzeniu przepisu, zgodnie z którym rada gminy będzie zobligowana do utworzenia rady seniorów, jeżeli w gminie do 20 000 mieszkańców ze stosownym wnioskiem wystąpi co najmniej 50 mieszkańców tej gminy, którzy ukończyli 60 lat; a w gminie powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 100 mieszkańców tej gminy, którzy ukończyli 60 lat. Nowelizacja wprowadza analogiczne zmiany do ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa. Przepisy regulujące zasady działania oraz finansowania rad seniorów są tożsame na wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego. Zadanie w zakresie polityki senioralnej stanowi natomiast jedno z zadań samorządu terytorialnego na wszystkich jego szczeblach.

PRZEKSZTAŁCENIE UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO WE WŁASNOŚĆ

W Dzienniku Ustaw z dnia 12 maja 2023 r. pod pozycją 904 opublikowane zostało Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 kwietnia 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.

Jak wynika z przepisów tej ustawy, z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów.

Przez grunty zabudowane na cele mieszkaniowe należy rozumieć nieruchomości zabudowane wyłącznie budynkami:

  • mieszkalnymi jednorodzinnymi lub
  • mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne,

– wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych.

POMOC SPOŁECZNA

W Dzienniku Ustaw z dnia 12 maja 2023 r. pod pozycją 901 opublikowane zostało Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 kwietnia 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pomocy społecznej.

Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Ustawa określa:

  • zadania w zakresie pomocy społecznej;
  • rodzaje świadczeń z pomocy społecznej oraz zasady i tryb ich udzielania;
  • organizację pomocy społecznej;
  • zasady i tryb postępowania kontrolnego w zakresie pomocy społecznej.

PRAWO OŚWIATOWE

W Dzienniku Ustaw z dnia 12 maja 2025 r. pod pozycją 900 opublikowane zostało Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo oświatowe.

Oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa; kieruje się zasadami zawartymi w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także wskazaniami zawartymi w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Nauczanie i wychowanie – respektując chrześcijański system wartości – za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki. Kształcenie i wychowanie służy rozwijaniu u młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości do Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Szkoła winna zapewnić każdemu uczniowi warunki niezbędne do jego rozwoju, przygotować go do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady solidarności, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości i wolności.

OCHRONA KONKURENCJI I KONSUMENTÓW

Od 20 maja 2023 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z dnia 5 maja 2023 r., poz. 852).

Nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do unijnej dyrektywy, która ma na celu nadanie organom ochrony konkurencji państw członkowskich uprawnienia do skuteczniejszego egzekwowania prawa i zapewnienia należytego funkcjonowania rynku wewnętrznego w UE. Wprowadzona zostanie pięcioletnia kadencja Prezesa UOKiK. Rozwiązanie to – wraz z określeniem kryteriów powołania i odwołania, jak i sposobu sprawowania tej funkcji – ma na celu zapewnienie większej niezależności Prezesa UOKiK. Pozwoli także na planowanie polityki ochrony konkurencji i konsumentów w dłuższej perspektywie czasu. Ponadto Prezes UOKiK będzie miał możliwość m.in.:

  • nałożenia okresowej kary pieniężnej na przedsiębiorców, którzy nie wykonują nałożonych na nich obowiązków;
  • pozyskiwania informacji od osób fizycznych.

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa