Służby geodezyjne muszą zastąpić mapy analogowe cyfrowymi

POWIATOWA ADMINISTRACJA ZESPOLONA - SAS 8 / 2011

Służby geodezyjno-kartograficzne zobowiązane są do prowadzenia map zasadniczych. Obecnie wiele z nich prowadzonych jest wciąż w formie analogowej, choć stopniowo następuje przekształcenie tej formy w wymaganą prawem formę numeryczną, cyfrową, przystosowaną do przetwarzania informatycznego.

MAPA ANALOGOWA

Mapą analogową jest tradycyjna mapa (w formie drukowanej, papierowej) odtwarzająca rozmieszczenie obiektów przestrzeni za pomocą umownych znaków. Zapis obrazu mapy dokonywany jest poprzez rysowanie, fotografię, druk itp., natomiast nośnikiem tego zapisu mogą być takie materiały jak np.: papier, folia, tkanina czy szkło. Tego rodzaju tradycyjna mapa występuje w postaci map podręcznych, atlasowych i ściennych.

MAPA CYFROWA

Mapą cyfrową (numeryczną) jest mapa, w której poszczególne obiekty przedstawiane są w formie wektorowej lub rastrowej. Jest to zatem model geograficzny prezentowany w postaci cyfrowej i przystosowany do przetwarzania danych w systemie informatycznym i generowania z tego systemu map analogowych. Mapa w formie cyfrowej może być częścią Systemu Informacji Geograficznej. 

BAZY DANYCH

Zgodnie z art. 4 ust. 1a Prawa geodezyjnego i kartograficznego, dla obszaru całego kraju zakłada się i prowadzi w systemie teleinformatycznym bazy danych, obejmujące zbiory danych przestrzennych infrastruktury informacji przestrzennej, dotyczące:

  • państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych;
  • ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości);
  • geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu;
  • państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju;
  • państwowego rejestru nazw geograficznych;
  • ewidencji miejscowości, ulic i adresów;
  • rejestru cen i wartości nieruchomości;
  • obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:10 000 - 1:100 000, w tym kartograficznych opracowań numerycznego modelu rzeźby terenu;
  • obiektów ogólnogeograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:250 000 i mniejszych, w tym kartograficznych opracowań numerycznego modelu rzeźby terenu;
  • szczegółowych osnów geodezyjnych;
  • zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu.

Podkreślenia wymaga, że w art. 53b Prawa geodezyjnego i kartograficznego ustawodawca przewidział graniczną datę dla ostatecznego zastąpienia map analogowych cyfrowymi. Zgodnie z tym przepisem organ administracji może prowadzić mapę zasadniczą w postaci analogowej do czasu jej przekształcenia do postaci cyfrowej i utworzenia baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3 i 10 oraz ust. 1b, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2013 r.

Janusz Groński

Podstawa prawna:
– Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287 ze zm.)

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa