Uchwała NSA z dnia 13 października 2011 r., sygn. akt II GPS 1/11

ORZECZNICTWO - SAS 11 / 2011

Uchwała: „Wykonywanie transportu drogowego taksówką przy użyciu innego pojazdu niż określony w licencji, wskazanego we wniosku przedsiębiorcy o zmianę treści licencji, nie stanowi wykonywania transportu drogowego taksówką bez licencji w rozumieniu art. 92 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.) w związku z punktem 1.3. załącznika do tej ustawy”.

W niniejszej sprawie NSA rozstrzygnął wątpliwości, które pojawiły się na tle sprawy, w której inspektor transportu drogowego przeprowadził na postoju TAXI kontrolę pojazdu stwierdzając brak wymaganej licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką o wskazanym numerze rejestracyjnym. Organ prowadzący postępowanie został poinformowany, że wykonujący przewozy posiadał licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką, udzieloną na pojazd o określonym numerze rejestracyjnym i zgłosił wniosek o zmianę danych pojazdu wymienionego w licencji w związku z jego zmianą na pojazd o innym numerze. Organ orzekł jednak o nałożeniu na przedsiębiorcę kary pieniężnej w wysokości 3000 złotych z tytułu wykonywania transportu drogowego taksówką bez wymaganej licencji na podstawie art. 93 ust. 1, art. 92 ust. 1 i art. 92 ust. 4 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym.

NSA w składzie podejmującym uchwałę zauważył, że we wcześniejszym orzecznictwie sprzeciwiał się jednoznacznie poglądom, które legły u podstaw rozstrzygnięć wydanych przez organy w ww. sprawie. NSA przyjmował, że nie można za tożsamą uznać sytuacji, w której nie zaktualizowano danych zawartych w licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką (w ww. przypadku danych dotyczących zmienionego pojazdu) z brakiem licencji w ogóle. Wprawdzie licencji udziela się przedsiębiorcy na określony pojazd, a zatem wpisany w treść licencji numer rejestracyjny pojazdu jest ważnym elementem tej licencji, tym niemniej w ocenie NSA niedokonanie aktualizacji danych dotyczących numeru rejestracyjnego pojazdu, na który została udzielona licencja, nie przesądza o utracie jej ważności. Sąd wskazał, że wśród przypadków wygaśnięcia licencji, które zostały enumeratywnie wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym, taka sytuacja nie została w ogóle przewidziana.

NSA zwrócił uwagę również na odmienne poglądy pojawiające się w orzecznictwie sądowoadministracyjnym, których jednak nie podzielił. Zdaniem NSA nie znajduje uzasadnienia pogląd, że wpis konkretnego pojazdu do licencji jest tak istotnym elementem tego aktu prawnego, że jego nieaktualność powoduje uznanie, że licencji nie ma w ogóle, a co za tym idzie wymierzenie kary właśnie za „brak” licencji. Zwrócił uwagę, że pogląd taki jest wyprowadzany w zasadzie jedynie z przepisu art. 6 ust. 4 ustawy o transporcie drogowym, według którego licencja na wykonywanie transportu drogowego taksówką udzielana jest konkretnemu przedsiębiorcy na określony pojazd i obszar.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa