Przegląd legislacyjny

AKTUALNOŚCI / PRZEGLĄD LEGISLACYJNY - SAS 3/2016

Dz.U. z 2015 r. poz. 1220, 1925. ; Dz.U. z 2016 r. poz. 34, 35,65, 129, 130, 196

UZNANIE DYPLOMÓW Z PAŃSTW UE

Od 18 stycznia 2016 r. obowiązuje ustawa z 22 grudnia 2015 r.
o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych
w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65).

Ustawa określa zasady:

  • uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych oraz do podejmowania lub wykonywania działalności regulowanych, nabytych w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej, państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej;
  • świadczenia usług transgranicznych;
  • ubiegania się o wydanie europejskiej legitymacji zawodowej.


 

OŚWIATA

Od 23 stycznia 2016 r. obowiązuje ustawa z 29 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 35).

Nowelizacja wprowadziła obowiązek szkolny od 7 roku życia, przy jednoczesnym zachowaniu prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej od 6 roku życia – na wniosek rodziców – pod warunkiem korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej albo posiadania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.


 

SŁUŻBA CYWILNA

Od 23 stycznia 2016 r. obowiązuje ustawa z 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r. poz. 34).

Nowelizacją zrezygnowano z obsadzania wyższych stanowisk w służbie cywilnej w drodze konkursów.
Obsadzanie to następuje w drodze powołania przez uprawnione organy.


 

WYNAGRODZENIA POLICJANTÓW I STRAŻAKÓW

Od 2 lutego 2016 r. obowiązują rozporządzenia Rady Ministrów z 26 stycznia 2016 r. w sprawie:

  • wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2016 r. poz. 129),
  • wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie policjantów (Dz.U. z 2016 r., poz. 130).

Stosownie do ww. aktów wykonawczych wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącą przeciętne uposażenie policjantów, ustalono na 3,01, zaś w odniesieniu do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, ustalono na 2,95.


 

POMOC DLA „FRANKOWICZÓW”

Od 19 lutego 2016 r. obowiązuje ustawa z 9 października 2015 r.o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy (Dz.U. z 2015 r. poz. 1925).

Ustawa określa zasady przyznawania zwrotnego wsparcia finansowego osobom fizycznym zobowiązanym do spłaty kredytu mieszkaniowego, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej oraz warunki korzystania ze wsparcia. Wsparcie jest realizowane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a źródłem jego finansowania oraz kosztów jego realizacji jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.
Od 19 lutego 2016 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzoru wniosku o udzielenie wsparcia kredytobiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy (Dz.U. z 2016 r. poz. 196).
Rozporządzenie wydano na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy (Dz.U. poz. 1925) i określa wzór wniosku o udzielenie wsparcia dla kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej wraz z oświadczeniami oraz pouczeniem o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, a także o skutkach otrzymania nienależnego wsparcia.


 

KODEKS PRACY

Od 22 lutego 2016 r. obowiązuje ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1220).

Potrzeba nowelizacji związana była z problemem zawierania umów na czas określony na zbyt długie okresy bez obiektywnego uzasadnienia. Tymczasem celem umowy o pracę na czas określony nie jest długotrwałe (wieloletnie) zatrudnianie pracowników. Główne zmiany dotyczą ograniczenie rodzajów umów o pracę do trzech – w miejsce obecnych czterech, dookreślenia specyfiki umowy o pracę na okres próbny, zmiany zasad zatrudniania pracowników na podstawie umów o pracę na czas określony przez wprowadzenie bardziej skutecznego sposobu limitowania tych umów, uzależnienia długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, analogicznie jak w przypadku umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony oraz umożliwienia pracodawcy jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (patrz str. 18 i 19).

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa