Pełnomocnik ochrony informacji niejawnych bez studiów wyższych?

PRAWO PRACY - SAS 1 / 2012

PYTANIE INSPEKTORA DS. KADR I ORGANIZACJI:

Jestem pełnomocnikiem ochrony informacji niejawnych, posiadam poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych, stanowiących tajemnicę służbową, na okres do 26.02.2012 r. Czy nadal mogę być pełnomocnikiem (po dodatkowym przeszkoleniu), jeżeli nie posiadam wyższego wykształcenia?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA:

W dniu 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (dalej: uoin), która wprowadziła m.in. wymóg posiadania wyższego wykształcenia przez pełnomocników ochrony.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 uoin, pełnomocnikiem ochrony informacji niejawnych może być osoba, która posiada:

  • obywatelstwo polskie;
  • wykształcenie wyższe;
  • odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa wydane przez ABW albo SKW, a także przez były Urząd Ochrony Państwa lub byłe Wojskowe Służby Informacyjne;
  • zaświadczenie o przeszkoleniu w zakresie ochrony informacji niejawnych przeprowadzonym przez ABW albo SKW, a także przez byłe Wojskowe Służby Informacyjne.

Jak wynika wprost z powołanego przepisu, jednym z obligatoryjnych wymogów kwalifikacyjnych, jakie musi spełniać kandydat na pełnomocnika ochrony informacji niejawnych, jest wymóg posiadania wykształcenia wyższego. Nie wystarczy zatem posiadanie odpowiedniego poświadczenia bezpieczeństwa wydanego przez ABW albo SKW, ani ukończenie przeszkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych, ponieważ są to odrębne, samodzielne przesłanki, od których spełnienia uzależnione jest zatrudnienie kandydata na pełnomocnika ochrony informacji niejawnych. Bezwzględny wymóg posiadania wyższego wykształcenia nie może zostać również zamieniony dodatkowym przeszkoleniem z zakresu ochrony informacji niejawnych. Zatem osoba, która nie dysponuje odpowiednim wykształceniem nie może zostać przyjęta na stanowisko pełnomocnika ochrony.
Powyższe nie oznacza jednak konieczności rozwiązania stosunku pracy z dotychczas zatrudnionymi pełnomocnikami ochrony, którzy jednak nie posiadają wyższego wykształcenia.

Zasadnicze znaczenie dla przedstawionego w pytaniu przypadku ma art. 183 uoin, zgodnie z którym wymóg posiadania wyższego wykształcenia stosuje się jedynie do pełnomocników ochrony i zastępców pełnomocników ochrony, zatrudnionych po dniu wejścia w życie ustawy. Powołany przepis przejściowy gwarantujący zachowanie zasady lex retro non agit umożliwia wykonywanie zadań prze pełnomocników ochrony, którzy wprawdzie nie posiadają wyższego wykształcenia, jednakże zostali zatrudnieni przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Monika Mikucka

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa