Przyjęto założenia do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

AKTUALNOŚCI - SAS 5 / 2013

W dniu 16 kwietnia 2013 r. Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, przedłożone przez ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Jej celem ma być promocja budownictwa efektywnego energetycznie oraz poprawa charakterystyki energetycznej budynków, zaś spodziewanym efektem – ograniczenie zużycia energii w budynkach, ochrona środowiska naturalnego oraz rozwój nowoczesnych technologii w budownictwie i jego instalacjach.

Przyjęto, że wprowadzony będzie obowiązek wykonania i przekazywania świadectwa charakterystyki energetycznej (lub jego kopii) nowego budynku tylko, w przypadku gdy taki budynek jest wznoszony i sprzedawany nowemu nabywcy (lub wynajmowany). Możliwe będzie także przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla kolejnych budynków o podobnych rozwiązaniach konstrukcyjnych, materiałowych i instalacyjnych oraz użytkowych na podstawie świadectwa już wykonanego dla innego budynku. Ta sama zasada ma obowiązywać przy sporządzaniu świadectwa charakterystyki energetycznej lokalu. Co więcej, zaproponowano, aby w uzasadnionych przypadkach możliwe było opracowanie tzw. wzorcowych świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Zgodnie z przyjętymi założeniami, świadectwo charakterystyki energetycznej będzie nieważne po 10 latach od jego sporządzenia oraz w przypadku stwierdzenia w nim oczywistych i rażących błędów w trakcie prowadzonego postępowania w sprawie utraty uprawnień do sporządzania takich dokumentów.

Zgodnie z założeniami zbywca budynku (lub jego części) będzie zobowiązany do przekazania nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej lub jego kopii, gdy nie wywiąże się z tego obowiązku w określonym terminie, nabywca będzie mógł sporządzić świadectwo na jego koszt (analogicznie w przypadku najmu).

Zaproponowano także obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla istniejących budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 500 m2 (od 9 lipca 2015 r. – 250 m2), zajmowanych przez władze publiczne i często odwiedzanych. W takich obiektach świadectwo charakterystyki energetycznej ma być umieszczane w widocznym miejscu. 

Z obowiązku wykonania świadectw zwolnione będą budynki m.in.: wpisane do rejestru zabytków, używane jako miejsca kultu i działalności religijnej, przeznaczone do użytkowania na okres nie dłuższy niż 2 lata, mieszkalne z użytkowaniem nie dłuższym niż 4 miesiące w roku; wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2. Zwolnienie dotyczyć ma także budynków rolniczych niemieszkalnych o jednostkowym zapotrzebowaniu na energię nie wyższym niż 50 kw/m2/rok. Z obowiązku certyfikacji energetycznej zwolnione będą również budynki, które będą miały ważne świadectwo energetyczne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów prawa budowlanego.

WRÓĆ DO SPISU TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa