2022 rok w ZPP – wzmożona aktywność i szereg korzyści

BIULETYN SAMORZĄDOWCA / Z GMIN, MIAST I POWIATÓW - SAS 4 / 2023

1235 przeanalizowanych projektów aktów prawnych, 242 pisemne opinie prawne, 77 wniosków i interwencji w bieżących sprawach dotyczących samorządów powiatowych, 4,5 tys. publikacji w Dzienniku Warto Wiedzieć, 7 tys. wzmianek medialnych na temat ZPP w innych mediach, 8600 przeszkolonych pracowników starostw i urzędów miast na prawach powiatu – to tylko częściowy bilans osiągnięć Związku Powiatów Polskich w 2022 roku.

Poprzedni rok upłynął w cieniu konsekwencji działań wojennych toczących się w Ukrainie. Kolejnym zjawiskiem, niekorzystnie wpływającym na codzienne funkcjonowanie polskich samorządów, była zaskakująco wysoka inflacja. Nie ulega wątpliwości, że był to bardzo trudny czas także dla powiatów. Efekt? Wzmożona aktywność Związku Powiatów Polskich.

KLUCZOWE TEMATY – FINANSE, CENY ENERGII…

Wśród najważniejszych tematów, którymi zajmował się ZPP w 2022 roku, na pierwszym miejscu znalazły się finanse. Wspólnie z innymi korporacjami samorządowymi Związek Powiatów Polskich wywalczył w Ministerstwie Finansów zwiększenie wysokości dochodów jednostek samorządu terytorialnego. Ponadto liczne apele i monity o wprowadzenie mechanizmów ograniczających podwyżki cen mediów jednostkom samorządowym również odniosły pozytywny skutek. …

I OCHRONA ZDROWIA

Kolejny obszar, któremu Związek Powiatów Polskich poświecił bardzo wiele uwagi, a w ślad za nią podjął konkretne działania, to ochrona zdrowia. Dzięki wielopłaszczyznowej aktywności członków Zarządu oraz ekspertów ZPP i wywieranej przez nich permanentnej presji na resort zdrowia udało się złagodzić negatywne skutki zmian finansowania, które zostały wprowadzone po 1 lipca 2022 roku. W praktyce oznaczało to zwiększenie cen w ryczałcie szpitalnym do poziomu 1,62, a także wprowadzenie współczynnika PSZ dla szpitali, czyli mechanizmu wyrównywania wzrostu wartości kontraktu do 16%.
Na tym jednak nie koniec. Zmienione zostały bo - wiem wyceny w internie, a wszystkim szpitalom umożliwiono otrzymywanie częściowego wyna - grodzenia za nadwykonania w ryczałcie siecio - wym. Ponadto dzięki zaangażowaniu ZPP wprowadzono mechanizm ochronny dla szpitali, które w 2022 ro - ku nie były w stanie wykonać ryczałtu szpitalnego.

EFEKTY W POZOSTAŁYCH OBSZARACH

Skuteczność działań Związku Powiatów Polskich w 2022 roku była widoczna w niemal każdym obszarze działalności samorządowej. W wyniku interwencji ZPP został osiągnięty kompromis co do utrzymania wiaduktów nad drogami wyższej kategorii. Uzgodniono bowiem, że będzie się to ograniczać wyłącznie do zimowego utrzymania. Udało się również osiągnąć kompromis w zakresie projektu ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Kompromis ten dotyczy m.in. zasad organizacji centrów zarządzania kryzysowego, fi - nansowania poleceń wydawanych przez wojewo - dów oraz wyznaczania pełnomocnika wojewody w stanach innych niż stany nadzwyczajne.

SKUTKI LICZNYCH INTERWENCJI

Po licznych naciskach Związku Powiatów Polskich resort edukacji zweryfikował swoje stanowisko wspra - wie finansowania domów wczasów dziecięcych. Ponadto dzięki interwencji Związku w subwen - cji oświatowej na 2023 rok resort edukacji wpro - wadził nową wagę na nauczanie indywidualne, w zależności od etapu edukacyjnego. Dzięki temu samorządom zostały naliczone wyższe środki w wysokości ponad 11 milionów złotych. Efektywność pracy przedstawicieli Związku Po - wiatów Polskich i jego ekspertów wiązała się także z innymi zagadnieniami. Dzięki temu do szerokiego zakresu osiągnięć ZPP należy zaliczyć również:

  • korzystniejsze zmiany w programie inwesty - cyjnym modernizacji podmiotów leczniczych,
  • wyłączenie z tzw. „podatku od strat” spółek komunalnych oraz tych podmiotów, które w trakcie roku większość uzyskanych przychodów osiągnęły w związku z wykonywaniem działalności leczniczej,
  • zmiany w kryterium podziału rezerwy czę - ści oświatowej subwencji ogólnej na rok 2022 poprzez rozszerzenie katalogu dokumentów mogących stanowić udokumentowanie zda - rzenia losowego,

OBRONA WSPÓLNYCH INTERESÓW I PROMOCJA POWIATÓW

Związek Powiatów Polskich zajmuje się obroną wspólnych interesów samorządów oraz promocją powiatów. Dba także o odpowiedni przekaz medialny. Poza oficjalną stroną Związek od wielu lat prowadzi Dziennik Warto Wiedzieć. W 2022 roku w serwisie zlokalizowanym pod adresem: www.wartowiedziec.pl opublikowano ponad 4,5 tys. artykułów prasowych. Były to teksty o charakterze informacyjnym, doradczym i publicystycznym. Relacje na temat aktywności Związku pojawiały się też systematycznie w mediach społecznościowych. Poza tym członkowie Zarządu i Komisji Rewizyjnej, przedstawiciele ZPP w różnych gremiach oraz pracownicy biura udzielili setek wywiadów i komentarzy prasowych, wypowiedzi radiowych i telewizyjnych. To wszystko przyniosło wymierne korzyści wizerunkowe. W skali roku o ZPP mówiono i pisano w różnego rodzaju mediach ponad 7 tys. razy.

PONAD 3 MLN ZŁ OSZCZĘDNOŚCI
DZIĘKI SZKOLENIOM DLA 8,6 TYS. OSÓB

W 2022 roku Związek Powiatów Polskich przeprowadził szereg bezpłatnych szkoleń, których tematyka dotyczyła bardzo często obszarów niszowych. To ważne, bo pozostają one poza zainteresowaniem firm komercyjnych. Szkolenia odbywały się głównie w trybie online, a brali w nich udział pracownicy samorządowi oraz członkowie zarządów i radni z powiatów i miast członkowskich. W skali roku liczba przeszkolonych przekroczyła 8 tys. 600 osób. Co ważne, wszystkie szkolenia organizowane przez Związek były bezpłatne. Dzięki temu samorządy członkowskie szacunkowo zaoszczędziły ponad 3 mln złotych.

PODSUMOWANIE – JEDNYM ZDANIEM…

Warto jeszcze raz podkreślić, że miniony rok był jednym z trudniejszych w historii współczesnego samorządu, a mimo to skuteczność działań i intensywnej pracy członków Zarządu Związku Powiatów Polskich oraz pracowników biura ZPP przyniosła szereg wymiernych efektów przekładających się na namacalne i wyliczalne korzyści dla powiatów i jego mieszkańców.

… I W KILKU LICZBACH

  • 1235 przeanalizowanych projektów aktów prawnych
  • 242 pisemne opinie prawne
  • 77 wniosków i interwencji w bieżących sprawach dotyczących samorządów powiatowych
  • 68 przeprowadzonych wśród JST szczegółowych badań analitycznych
  • 6 bezpłatnych publikacji, w tym 3 analizy dotyczące realizowanych zadań publicznych
  • udział w 90 posiedzeniach komisji sejmowych i senackich
  • uczestnictwo w 134 posiedzeniach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz jej zespołach tematycznych
  • kilkaset innych spotkań roboczych i telekonferencji, na których Związek lobbował na rzecz samorządów powiatowych i gminnych

źródło: https://www.zpp.pl

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa