Kwota wolna od potrąceń

PRAWO PRACY - SAS 3 / 2015

PYTANIE

W naszym urzędzie jest zatrudniony pracownik, wobec którego prowadzona jest egzekucja komornicza z tytułu alimentów. Komornik sądowy dokonał zajęcia wynagrodzenia, które wypłacamy pracownikowi. W związku z tym mamy pytanie - czy w przypadku potrącania z wynagrodzenia również występuje kwota wolna od potrąceń,
o której jest mowa w art. 871 § 1 Kodeksu pracy?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pytający zobowiązany jest do dokonywania potrącenia z wynagrodzenia zajętego egzekucją komorniczą z tytułu alimentów bez uwzględniania kwoty wolnej od potrąceń.

Stosowanie do treści art. 87 § 1 Kodeksu pracy, wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko wymienione w nim należności, w tym sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych (art. 87 § 1 pkt 1). Równocześnie ww. przepis prawa określa tzw. kolejność egzekucyjną, o czym wprost stanowi art. 87 § 2.
Jednocześnie zgodnie z powoływanym przez pytającego art. 871 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy, wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, przy czym z art. 87 § 3 Kodeksu pracy wynika, że w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych potrącenia mogą być dokonywane do wysokości trzech piątych wynagrodzenia. Ponadto, zgodnie z art. 87 § 5 Kodeksu pracy, nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.
Z łącznej wykładni wyżej powołanych przepisów prawa wynika, że najbardziej uprzywilejowana jest egzekucja na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, gdyż z tego tytułu dokonuje się potrąceń w pierwszej kolejności i w najwyższej wysokości – tj. do 3/5 wynagrodzenia oraz nie ma żadnej kwoty wolnej od potrąceń, co oznacza, że nawet z minimalnych wynagrodzeń można potrącać 3/5, zaś świadczenia określone w art. 87 § 5  mogą być potrącone w całości (tak też – Eliza Maniewska, Komentarz aktualizowany do art. 87 Kodeksu pracy, Lex, stan na 2014.10.01).
W stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu pytający zobowiązany jest do dokonywania potrącenia z wynagrodzenia zajętego egzekucją komorniczą z tytułu alimentów na wyżej przedstawianych zasadach, czyli bez uwzględniania kwoty wolnej od potrąceń, o której jest mowa art. 871 § 1 Kodeksu pracy.

Od dnia 1 stycznia 2014 r. kwota wolna od potrąceń wynosiła 1680 zł, a od dnia 1 stycznia 2015 r. wynosi 1750 zł.

Monika Truksa

PODSTAWA PRAWNA
– Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. 
– Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 2014r., poz. 1502)

SPIS TREŚCI

Wydawca: SKIBNIEWSKI MEDIA, Warszawa